"Dzieci są manipulowane". Do czego posuwają się rodzice w sprawach rozwodowych?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak się rozwieść bez szkody dla dzieci?
Jak się rozwieść bez szkody dla dzieci?
Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą?
Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą?
Jak wspólnie wychować dziecko po rozwodzie?
Jak wspólnie wychować dziecko po rozwodzie?
Rozwodnicy w nowym związku - stanowisko Kościoła
Rozwodnicy w nowym związku - stanowisko Kościoła
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
„Rozwód kościelny” – kiedy jest możliwy?
„Rozwód kościelny” – kiedy jest możliwy?
Tak rozwodzą się polscy milionerzy
Tak rozwodzą się polscy milionerzy
Rozwód, choć w wielu przypadkach jest koniecznością, bywa niezwykle druzgocącym wydarzeniem w ludzkim życiu. Nie wszyscy eksmałżonkowie dążą do porozumienia, a ofiarami tego stanu rzeczy pozostają dzieci. Do czego są gotowi się posunąć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mecenas Katarzyną Bórawską i Iwoną Pilchowską, psycholożką, biegłą sądową.

Rozwody w Polsce

Co jest najczęstszym polem sporów między rozwodzącymi się osobami? Opieka nad dziećmi czy pieniądze? - Na początku zawsze rozmawiamy o sprawach rozwodowych i okołorozwodowych, czyli: Czy z winy rozwodzimy się? U kogo mieszkają dzieci? Kto będzie płacił alimenty? Jak będzie wyglądał system opieki? - tłumaczyła Katarzyna Bórawska.

W końcu na pierwszy plan wychodzą kwestie wzbudzające największe emocje. Jak często w takich sprawach pociechy wykorzystywane jest, jako karta przetargowa? - Niestety tak się zdarza, że dzieci są manipulowane przez rodziców i my, prawnicy, adwokaci, trudno nam czasami to wyłapać, więc odsyłamy taką rodzinę do specjalistów, biegłych sądowych, oni są od tego, żeby orzec, co jest najlepsze dla dobra dziecka - mówiła Katarzyna Bórawska.

To właśnie do Iwony Pilchowskiej rodziny trafiają na tym etapie. Do czego potrafią posunąć się rodzice? - Wspólne czytanie akt sądowych z dzieckiem, 8-, 10-letnim, co rodzice bardzo często tłumaczą wprost tym, że skoro sprawa dotyczy rodziny, to dziecko również ma prawo czytać - opowiadała psycholożka, biegła sądowa.

Rozwód bez strat dla dziecka

Jakich zasad powinni trzymać się rodzice, aby zminimalizować odczuwane przez dziecko straty? - Przede wszystkim tutaj myślę, że też warto powiedzieć o pozytywnym trendzie, który widać, gdzie małżeństwa przychodzą i wprost chcą zaplanować rozwód, czyli zaplanować to, kiedy, w jaki sposób przekażą dziecku informacje o rozwodzie, czy chociażby to, z kim to dziecko finalnie zamieszka - mówiła Iwona Pilchowska.

Najtrudniejsze są sprawy, w których orzeka się o winie. Wówczas rodzicom zdarza się przerzucać wzajemnie oskarżeniami. - Wtedy też bardzo często rodzice próbują budować koalicję z dzieckiem i dosłownie [na przykład - przyp. red.] wspólnie nagrywają filmy do sądu (...). Miałam ostatnio dziecko, które wprost powiedziało, (...) że "mama mówi, jakie pytania zada, później wszystko oglądamy na komputerze, czasami przycinamy", ale zawsze mama pokazuje ten filmik, który finalnie idzie do sądu - mówiła biegła sądowa.

- Istnieje taki mit, który mówi, że młodsze dzieci tak naprawdę w ogóle nie odczuwają tej sytuacji, natomiast są to dzieci, które w trakcie badań (...) mówią wprost: "ja wiem, po co tutaj przyszedłem, pani chce mnie zapytać, czy bardziej kocham mamę, czy tatę, no to powiem wprost, proszę w tym momencie wziąć siekierą, podzielić mnie na pół, tylko co do grama, żeby rodzice się jeszcze o te gramy nie pokłócili" - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana