rozwód rodziców

    rozwód rodziców

    Rozstanie rodziców to dla dziecka trudny moment, ale dzięki cierpliwości wszystkich i właściwego podejścia do sprawy, mały człowiek może sobie to jakoś wszystko w głowie poukładać. Jeśli jednak rodzice postanawiają nagle wrócić do siebie, dziecko ma prawo odczuwać chaos, tym bardziej, gdy takich powrotów i rozstań - dla dobra dziecka - jest więcej. Konsekwencje takiej sytuacji mogą poważnie wpływać na jego dorosłe życie.

    Czy wśród przyczyn rozwodów może się znaleźć także "płeć dziecka"? Brzmi to okropnie, jednak wedle opublikowanego niedawno w "The Economic Journal" badania, rodzice dziewczynek rozwodzą się statystycznie częściej. Dotyczy to zwłaszcza osób, których córki weszły już w okres dojrzewania. Co jest tego przyczyną? Proponowane przez naukowców wyjaśnienie brzmi bardzo przekonująco.

    Czy można wyrobić dziecku paszport bez zgody drugiego rodzica? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Elizę Kunę. Prawniczka zaznaczyła, że w przypadku dowodu osobistego, wystarczy zgoda jednego z opiekunów. Natomiast jeżeli chcemy wyrobić dziecku paszport, niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Oboje muszą się też stawić w urzędzie. Co zrobić, kiedy jeden z rodziców mieszka na granicą? Problem pojawia się również w sytuacji, kiedy rodzice dziecka rozstają się w konflikcie. Do kogo zwrócić się wówczas o pomoc?

    Rozstanie rodziców to bardzo trudne wydarzenie dla każdego dziecka, szczególnie w Święta. Co mogą zrobić rodzice, by dziecko faktycznie mogło poczuć świąteczny klimat i dobrze wspominać te wyjątkowe dni w roku? Spytaliśmy o to psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.