O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały blogerka Justyna Kozłowska i psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska.
Rozwód, choć w wielu przypadkach jest koniecznością, bywa niezwykle druzgocącym wydarzeniem w ludzkim życiu. Nie wszyscy eksmałżonkowie dążą do porozumienia, a ofiarami tego stanu rzeczy pozostają dzieci.
Jak odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości?
"Sądowi jest ciężko rozstrzygnąć".
Rozwód to jedna z najtrudniejszych Jak uratować dziecko przed złymi wspomnieniami?
Ponad 250 tysięcy osób w Polsce nie płaci alimentów na dziecko. Większość z nich, bo aż 96%, to mężczyźni.
Kilka tygodni temu Marcin Hakiel i Katarzyna Cichopek ogłosili, że po 17 latach związku postanowili się rozstać. Tancerz po raz pierwszy zdecydował się opowiedzieć o tym, co przeżywał, gdy ich relacja dobiegała końca.
Sprawdź, jak nie skrzywdzić dziecka.
Rozstanie rodziców to dla dziecka trudny moment, ale dzięki cierpliwości wszystkich i właściwego podejścia do sprawy, mały człowiek może sobie to jakoś wszystko w głowie poukładać. Jeśli jednak rodzice postanawiają nagle wrócić do siebie, dziecko ma prawo odczuwać chaos, tym bardziej, gdy takich powrotów i rozstań - dla dobra dziecka - jest więcej. Konsekwencje takiej sytuacji mogą poważnie wpływać na jego dorosłe życie.
Projekt zmian w kodeksie budzi sprzeciw.
W Polsce łączna suma długów alimentacyjnych przekracza 10,2 mld złotych, a zaległości ma ponad 251 tys. osób. To z kolei znajduje realne odbicie na codzienności dzieci, które ostatecznie są utrzymywane tylko przez jednego rodzica. Jak wygląda ich finansowa rzeczywistość?
Czy wśród przyczyn rozwodów może się znaleźć także "płeć dziecka"? Brzmi to okropnie, jednak wedle opublikowanego niedawno w "The Economic Journal" badania, rodzice dziewczynek rozwodzą się statystycznie częściej. Dotyczy to zwłaszcza osób, których córki weszły już w okres dojrzewania. Co jest tego przyczyną? Proponowane przez naukowców wyjaśnienie brzmi bardzo przekonująco.
Czy można wyrobić dziecku paszport bez zgody drugiego rodzica? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Elizę Kunę. Prawniczka zaznaczyła, że w przypadku dowodu osobistego, wystarczy zgoda jednego z opiekunów. Natomiast jeżeli chcemy wyrobić dziecku paszport, niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Oboje muszą się też stawić w urzędzie. Co zrobić, kiedy jeden z rodziców mieszka na granicą? Problem pojawia się również w sytuacji, kiedy rodzice dziecka rozstają się w konflikcie. Do kogo zwrócić się wówczas o pomoc?
Rozstanie rodziców to bardzo trudne wydarzenie dla każdego dziecka, szczególnie w Święta. Co mogą zrobić rodzice, by dziecko faktycznie mogło poczuć świąteczny klimat i dobrze wspominać te wyjątkowe dni w roku? Spytaliśmy o to psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.