Sędzia Anna Maria Wesołowska zabrała do studia rysunki wykonane przez dzieci. Wśród nich odnajdziemy namalowane płaczące serce.
- 10 lat temu, kiedy pierwszy raz weszłam do przedszkola mojej wnuczki, tuż przed Gwiazdką zadałam proste pytanie: "Maluchy, o czym marzycie? Czego oczekujecie od swoich rodziców, żeby wasze buzie były uśmiechnięte i szczęśliwe?". [...] Usłyszałam: "Żeby się nie kłócili, bo oni się kłócą pani sędzio. Zamykają drzwi i myślą, że ja nie słyszę. A ja słyszę i nie mogę oddychać, bo mnie wszystko boli. Jak oni się kłócą, to mnie bolą kolana" - mówi 6-latek. Wiem, że go bolą, bo w stresie boli to, co najsłabsze - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.
Stres blokuje rozwój dzieci zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dorośli często nie dostrzegają tego lub po prostu nie chcą widzieć, a ich pociechy przeżywają wszystko, co się wokół nich dzieje.
- Zapominamy, że dzieci widzą i słyszą zdecydowanie więcej. Potrafią to komunikować, tylko że czasem my tego nie rozumiemy. To nie zawsze musi być ostry krzyk. To może być powrót do ssania kciuka, moczenie się w nocy, a w przypadku nastolatków gniew, ucieczka: z domu, do rówieśników, Internetu, uzależnień - zauważyła Agnieszka Wojciechowska, pedagożka i trenerka profilaktyki.
Jakie błędy popełniają rodzice podczas rozwodu?
Zachowania dorosłych podczas konfliktów okołorozwodowych bardzo mocno odciskają się na psychice ich pociech.
- Przede wszystkim niepotrzebnie wciągamy dzieci w ten konflikt. Słyszałam takie zdanie: "Kochanie na pewno poradzimy sobie bez tatusia, przecież jesteśmy takie silne. Jesteś już taka duża". Dziecko sobie z tym nie poradzi, bo ono nie chce być bez tatusia. Taka jest prawda. Powinniśmy z tym dzieckiem rozmawiać, ale tak na poważnie. Wczuć się w jego możliwości - poradziła Anna Maria Wesołowska.
- Kiedy mamy to widmo rozwodu i czujemy, że jest to nieuniknione, popadamy w rozpacz. Bardzo często żal, ból, ale też złość na drugą osobę są w stanie wszystko przysłonić. Myślę, że tutaj na pewno rodzic musi sam wykonać dużo pracy. Jednak bardzo często jest tak, że rodzice czytają różne rzeczy, uczą się, ale samo przeczytanie nie gwarantuje sukcesu - dodała Agnieszka Wojciechowska.
Książka "Nie kłóćcie się. Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą?" Agnieszki Wojciechowskiej i Anny Marii Wesołowskiej wbrew pozorom nie jest o rozwodnikach, małżeństwach w separacji i niepłaconych alimentach, a o potrzebie mądrej miłości. Więcej o ich twórczości w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak integrować dzieci z Ukrainy w polskiej szkole? Psycholożka międzykulturowa podała konkretne wskazówki
- Co zrobić, gdy noworodek lub niemowlę nie chce spać? Przyczyny bezsenności u małego dziecka
- Błąd matki wywołał pożar w pokoju córeczki. "Ktoś czuwał nad nami"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News