Wciąganie dziecka w konflikty rozwodowe może spowodować u niego zespół Gardnera. Objawia się on m.in. wrogością wobec drugoplanowego rodzica, a także często manipulacją ze strony pierwszoplanowego. Jakie mogą być skutki takich działań wobec pociechy?
Czym jest syndrom Gardnera?
Syndrom Gardnera jest zespołem wyobcowania rodzicielskiego. Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy, naukowca Richarda Gardnera. Specjalista zajmował się psychiatrią sądową i to właśnie on przedstawił to pojęcie światu w 1985 roku. Obserwacje zebrane w pracy umożliwiły mu dostrzeżenie pewnych powtarzających się schematów.
Dzieci
Dzieci
Naukowiec twierdził, że dzieci często składają niezgodne z prawdą, działające na niekorzyść zeznania, które oczerniają drugoplanowego rodzica. Szczególnie dzieje się tak w sytuacjach związanych z rozwodem rodziców czy walką o opiekę nad pociechą.
Zespół alienacji rodzicielskiej
Emocjonalna równowaga dziecka może zostać nadszarpnięta w momencie, gdy jeden z rodziców manipuluje opinią nieletniego na niekorzyść drugiego opiekuna. Takie działanie może doprowadzić do rozdarcia pomiędzy miłością a nienawiścią do rodzica. Wyróżniamy trzy stopnie nasilenia zespołu alienacji rodzicielskiej.
Łagodny charakteryzuje się utrzymywaniem kontaktu zarówno z pierwszo-, jak i drugoplanowym rodzicem. W stopniu umiarkowanym dziecko przejawia niechęć wobec opiekuna, a w zaawansowanym nienawiść, a nawet agresję. Jakie są częste objawy syndromu Gardnera?
To m.in. nieprzerwana krytyka wobec jednego z rodziców, a także uczucie przyporządkowania do jednego z opiekunów czy trzymanie jego "strony" w sporach i odruchowe wspieranie go. Jaki to może mieć wpływ na dorosłe życie? Mogą pojawić się problemy z poczuciem własnej wartości lub nawet zbudowaniem relacji partnerskich.
Zobacz także:
- "Nawet dla nas, specjalistów, jest to szokujące". Już 1/3 Polaków cierpi na zaburzenia lękowe
- "Dajemy dziecku odbezpieczony granat". Nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych jest niebezpieczne?
- Miłość na "dożycie". Seniorzy też chcą się jeszcze zakochać
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Goodboy Picture Company/Getty Images