Związki i seks

Miłość na "dożycie". Seniorzy też chcą się jeszcze zakochać

Związki i seks

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Miłość seniorów

Wielu seniorów nie chce żyć samotnie. Pragną otaczać się zaufaną osobą, która będzie dla nich wsparciem i pomocą. Jeszcze niedawno panowało przeświadczenie, że w podeszłym wieku ochota na romantyczne uniesienia po prostu odchodzi. Fakty są takie, że miłość seniorów, choć jest inna niż ta młodzieńcza, wnosi do ich życia wiele dobrego.

Miłość w starszym wieku

Miłość była, jest i będzie zagadką. Nigdy nie wiemy, kiedy uderzy w nas strzała amora, a kiedy obudzimy się pewnego ranka i stwierdzimy, że w dalszą drogę ruszamy w pojedynkę. Uczucia są nieprzewidywalne i dzięki temu zapewniają nam ciekawe i pełne doświadczeń życie.

Miłość

 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam BaldychówDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kochać możemy w każdym wieku i na własnych zasadach. Teraz to, ile mamy lat, nie wpływa na to, co nam wypada a czego nam nie wolno. Świetnym przykładem są seniorzy, którzy chcą poznać kogoś, z kim będą mogli przeżyć tzw. drugą młodość. Starsze, samotne osoby też pragną miłości, a świadczyć może o tym fakt, że liczba portali randkowych przeznaczonych dla tej grupy wiekowej rośnie.

Miłość na dożycie?

Pani Gabriela całe życie poświęciła rodzinie. Koło pięćdziesiątki rozwiodła się z mężem. Jak twierdzi, zrobiłaby to wcześniej, gdyby nie fakt, że nie chciała tym sposobem rozbijać swojej rodziny i ranić dzieci. Wolała poczekać, aż wszystkie dorosną i zrozumieją, że zrobiła wszystko, co mogła, by to uratować. 

Tym sposobem w wieku 48 lat została singielką. - Nie szukałam nikogo, chciałam po prostu mieć święty spokój - tłumaczy. Kobieta żyła jako singielka ponad dekadę. Wszystko zmieniło się, gdy jej córki przeprowadziły się do Londynu. - Byłam tu sama, nie miałam kogo odwiedzić, a byłego męża nie chciałam oglądać - zaznacza.

- Stwierdziłam, że warto poznać kogoś, z kim obejrzę ulubiony serial, pójdę na spacer. Nadeszła wyczekiwana emerytura, ale kompletnie nie miałam z kim jej spędzić - opowiada. Marek pojawił się w jej życiu za sprawą jednego z portali dla seniorów. - Trochę się tego wstydziłam, ale nie było innej szansy na poznanie kogoś - wyjaśnia.

Marek jest wdowcem, często wspominał o swojej zmarłej żonie, ale Gabrysi to nie przeszkadzało. Sama chętnie dzieliła się tym, co jej w życiu wyszło i tym, co na samą myśl do dziś ją kłuje w sercu. Para zamieszkała ze sobą w jej mieszkaniu i po prostu cieszyła się tym, że udało im się spotkać się dokładnie w tym momencie życia.

- To było miłe. Wiedzieliśmy, że chcemy jeszcze poczuć się ważni dla kogoś, bo nie wiadomo, ile jeszcze dni przed nami. Może dożyjemy razem setki? Wtedy staż związku byłby całkiem imponujący - śmieje się nasza bohaterka. 

Seniorzy, którzy chcą kochać

Psycholog Jessica Kmieć wyjaśnia, że miłość seniorów jest znacznie dojrzalsza od tej, którą przeżywamy w młodzieńczym wieku. - Jest mniej emocjonalna, charakteryzuje się większą stabilnością. Seniorzy bardziej doceniają życie, niejednokrotnie są szczęśliwsi, wynikać to może z tego, że zdają sobie sprawę z upływającego czasu i chcemy go jak najlepiej wykorzystać - tłumaczy.

- Oczekują więcej spokoju, więcej błogości, pogody ducha. Nie dążą do intensywnych wrażeń, ekscytacji. Dla seniorów istotna jest zatem jakość bliskich relacji, obopólne wsparcie i obecność partnera, na którym rzeczywiście można polegać - dodaje ekspertka.

Według niej w społeczeństwie wciąż funkcjonuje przekonanie, że wraz z wiekiem obniżają się funkcje fizyczne oraz poznawcze i jednocześnie maleje zainteresowanie miłością romantyczną. - Fakty są takie, że zmienia się charakter potrzeb seksualnych. Mogą one jednak przybierać inną formę - podkreśla.

Stereotyp seniorów, którzy nie mają potrzeb, tak mocno wdarł się w ich świadomość, że wielu z nich zaczęło wycofywać się z próby ich realizacji. Jak tłumaczy Jessica Kmieć, ważne jest normalizowanie i mówienie o tym wprost, że osoby starsze wciąż mogą pozostawać aktywne seksualnie.

Miłość a zdrowie psychiczne seniorów

Jakie są zalety wpływu miłości na zdrowie psychiczne seniorów? Okazuje się, że otaczając się bliską osobą, mamy świadomość, że możemy liczyć na wsparcie i pomoc. - To niezwykle ważne, aby w późnym wieku mieć świadomość, że obok nas jest ktoś, kto otacza nas troską i miłością, co bezpośrednio wpływa na samopoczucie - podsumowuje psycholog. 

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: David Gregg/Getty Images

Pozostałe wiadomości