starość

  starość

  Małgorzata Ohme chętnie dzieli się w mediach społecznościowych wybranymi szczegółami ze swojego życia. Ostatnio na jej Instagramie pojawił się post dotyczący starości. Skłoniły ją do tego komentarze, które przeczytała na swój temat pod artykułami w sieci. Zaczęła od słów: "Kochana Dziewczyno znad klawiatury, jedno jest pewne w życiu: wszyscy będziemy się starzeć". 

  Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika, to najstarsza w Polsce DJ-ka. Dziś ma 83 lata, a z wykształcenia jest pedagogiem specjalizującym się w trudnej młodzieży. Była również żoną dyplomaty i mieszkała wiele lat za granicą, w Szwajcarii. Jest pomysłodawczynią Parady Seniorów. Inspirująca i łącząca pokolenia DJ Wika teraz przeciera kolejne szlaki i występuje w teledysku muzycznym.

  Wielu młodych ludzi stojących w kolejce za starszą osobą, denerwuje się, kiedy ta ma trudności z wyjęciem pieniędzy i przeliczeniem ich. W sytuację seniorów postanowił wczuć się reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Potrzebny mu był do tego specjalny kombinezon symulujący ograniczenia, z jakimi na co dzień borykają się osoby starsze. Zobaczcie, jak się zachowywał po jego założeniu.

  1 października weszła w życie ustawa ponownie obniżająca wiek emerytalny. Obowiązek pracy dotyczy mężczyzn do 65. roku życia oraz kobiet do 60. roku życia. Jak to wpłynie na wysokość naszych emerytur. Czy to możliwe, żeby były jeszcze niższe niż obecnie? Ile wynosi przeciętna emerytura? I w jaki sposób możemy sami zadbać o swoją godną starość? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN 24 BIS Katarzyna Karpa-Świderek.

  Co jeść by cieszyć się długim i zdrowym życiem? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały nam o tym dr Lucilla Titta, specjalistka w dziedzinie żywienia i koordynatorka projektu SmartFood w Europejskim Instytucie Onkologicznym w Mediolanie oraz dziennikarka Eliana Liotta - autorki książki "Dieta Smartfood".

  Lekarz i biolog molekularny dr Bill Andrews od ponad 20 lat pracuje nad eliksirem młodości i ponoć jest bliski przełomowego odkrycia. Czy rzeczywiście jest w stanie odwrocić proces starzenia się organizmu? O swoim odkryciu i badaniach opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Michałowi Malinowskiemu.

  Do kin wchodzi film "Wiek Adaline". To historia kobiety, która w wyniku wypadku przestaje się starzeć. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska o kulcie młodości rozmawiała z reżyserem filmu - Lee Tolandem Kriegerem. Co o przemijaniu powiedziała Wendzikowskiej odtwórczyni roli głównej - piękna Blake Lively? Czy boi się upływającego czasu?

  92-letnia babcia Klara z Wodzisławia Ślaskiego. Prowadzi sklep. Klient jest dla niej najważniejszy. Uwielbia taniec i podróże. Zobaczcie nasz materiał o najmłodszej duchem babci świata!

  Do dyspozycji mamy współczesną chirurgię plastyczną, kremy drenażujące, botoks oraz inne mniej lub bardziej, inwazyjne techniki odmładzania. Ale starzeć się też trzeba umieć. I robić to z godnością. Gośćmi Dzień Dobry TVN były: wydawca i producent Dorota Wróblewska oraz Joanna Damięcka. Czy jest coś, czego w "pewnym" wieku już nie wypada?

  Czasu nie da się zatrzymać, wszyscy się starzejemy, ale można się strzeć pięknie i z godnością. Starość wcale nie musi być smutna! Co pomyśleliście, gdy zobaczyliście na swojej twarzy pierwszą zmarszczkę, a na głowie pierwszego siwego włosa? :) Przesyłajcie nam Wasze zdjęcia, pokazujące jak pięknie i z godnością można się starzeć! Wysyłajcie do nas zdjęcia, na których jesteście Wy lub Wasi bliscy, przez wiadomości na naszym profilu na Facebooku. Wybrane zdjęcia pokażemy w najbliższą niedzielę w programie, a także opublikujemy na naszej stronie internetowej i na Facebooku. Czekamy!

  Udowadnia to akcja zainicjowana przez Paulinę Braun - animatorkę kultury. Te międzypokoleniowe warsztaty to przekrój zainteresowań młodych ludzi, którym seniorzy pokazują, że starość może być "drugą młodością".

  Jak cieszyć się seksem w dajrzałym wieku? Czy ludziom po pięćdziesiątce wypada mowić o seksie? - Seks należy uprawiać jak długo się da - uważa seksuolog dr Andrzej Depko, ekspert Dzień Dobry TVN.

  Najstarszy, mający 101 lat, maratończyk na świecie ogłosił, że przechodzi na emeryturę. Czy jesień życia i emerytura przestały już być „końcem życia” i stają się „drugą młodością”? O nowym, coraz popularniejszym, modelu przeżywania starości rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dziennikarzem Jerzym Iwaszkiewiczem i socjologiem Konradem Majem.

  Każdy z nas kiedyś się zestarzeje. A gdyby ten proces przyspieszyć o 30 lat? Taki eksperyment przeprowadzili twórcy wystawy „Ty też będziesz seniorem”, na której można zobaczyć postarzone zdjęcia znanych osób. Jak będzie wyglądać za 30 lat Jolanta Fraszyńska, Jerzy Dudek, Krzysztof Ibisz, Alicja Janosz czy Michał Piróg? Kto oprócz nich wziął udział w tej akcji?

  Prof. Mariusz Jędrzejko przeprowadził badania, z których wynika, że wielu starszych ludzi chodzi do lekarza i przychodni po to, by poznać kogoś, porozmawiać, by znaleźć zrozumienie i zostać wysłuchanym. - Okazuje się, że znacząca część przychodni, to przychodnie samotności, a nie zdrowia - mówił w programie socjolog. Czy zgadzacie się z tym?

  Czy w Polsce starsze osoby w domach spokojnej starości mogą prowadzić życie pełne luksusu? Jak wyglądają i ile kosztują ekskluzywne domy opieki dla seniorów sprawdził nasz wysłannik - Filip Chajzer.