Parenting

"Dajemy dziecku odbezpieczony granat". Nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych jest niebezpieczne?

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
O przyszłości i zmianie na konferencji TEDx Wiertnicza Street
O przyszłości i zmianie na konferencji TEDx Wiertnicza StreetDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nowoczesna technologia bardzo ułatwia nam codzienne życie. Niestety ma ona również ciemne strony. Ogromna grupa dzieci nie rozstaje się z telefon i wpatruje się w jego ekran przez większość część dnia. Jak niebezpieczna może być taka postawa? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Arturem Kurasińskim przedsiębiorcą i mówcą publicznym.  

Jak uchronić nasze dzieci przed smartfozą? 

TEDx Wiertnicza Street to konferencja, która odbędzie się we wtorek, 4 października 2022 roku. Jej celem jest popularyzacja teorii naukowych, odkryć technologicznych i społecznych. Jednym z mówców będzie Artur Kurasiński, przedsiębiorca mówca publiczny. Mężczyzna będzie opowiadała o tzw. smartfozie. - Jestem ojcem dwójki dzieci. W 2020 roku, jak większość z nas, [...], zostaliśmy zamknięci w mieszkaniach. Próbowałem wychować swoje dzieci tak, że dostęp do telefonu komórkowego, laptopa jest limitowany, ponieważ uważałem, że inne równie fajne atrakcje aktywności - powiedział w Dzień Dobry TVN Artur Kurasiński.

Niestety, jak dodał nasz rozmówca, przyjście pandemii wszystko zmieniło. - Moje dzieci pracowały więcej ode mnie. Z przerażeniem patrzyłem, jak one zagłębiają się bardzo szybko i są de facto wrzucone w środowisko, którego w ogóle nie znają. Młode umysły, młode mózgi, są formatowane w zupełnie nowej rzeczywistości. Byłem tym przerażony [...] jak bardzo często nieroztropnie osoby dorosłe pozwalają na korzystanie z mediów elektronicznych, przede wszystkim telefonów komórkowych, osobom młodym - powiedział Artur Kurasiński.

Dlaczego korzystanie z telefonów komórkowych może być niebezpieczne?

Okazuje się, że aplikacje, które są w naszych telefonach powstają, tak, aby nas, jak najbardziej uzależnić. - Aplikacja zbudowana jest w bardzo przyjemny sposób. Ona zachęca do użytkowania. Nasz mózg nagradza nas strzałem dopaminy, takiego hormonu szczęścia. To powoduje, że my cały czas mamy poczucie, że dzieją się bardzo fajne rzeczy, kiedy korzystamy z tego telefonu, a jak odkładamy, to mamy uczucie odstawienia - powiedział.

Zaprzestanie korzystania z telefonów komórkowych - w obecnych czasach - wydaje się zupełnie niemożliwe. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z zagrożenia. - W przypadku dzieciaków one nie mają żadnych wdrukowanych granic, nie wiedzą dokładnie, jak posługiwać się takim narzędziem. Zabraniamy dzieciom konsumpcji alkoholu, palenia tytoniu, a dajemy im do ręki - czasami widzę po swoich znajomych, którzy mówią: "Zobacz moja dwuletnia córeczka np. śmiga na jakimś tablecie" - to jest przerażające. To są mechanizmy, jeśli nie kontrolujemy tego, dajemy dziecku prawie, że odbezpieczony granat i mówimy: "masz, pobaw się". To dziecko naprawdę nie będzie miało żadnego wzorca, jak pozytywnie z tą aplikacją czy urządzeniem wchodzić w jakąś interakcję - tłumaczył nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości