Ojcowie coraz chętniej walczą o opiekę nad dziećmi. "Sądowi jest ciężko rozstrzygnąć"

Ojcowie walczą w sądach o opiekę nad dziećmi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Rozwody 50+
Rozwody 50+
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Rewolucja w rozwodach
Rewolucja w rozwodach
Kilka lat temu 60% matek podczas rozwodu otrzymywało prawo do wyłącznej opieki nad potomstwem. Z biegiem czasu statystyki zmieniają się na korzyść ojców, a w 2021 roku wskaźnik ten spadł do 40%. Co decyduje o tym, kto zajmie się dzieckiem po rozpadzie małżeństwa?

Przyznanie prawa do opieki nad dzieckiem - decyzje sądu podczas rozwodu

Jesteśmy świadkami zmian społecznych dotyczących postrzegania roli taty w życiu dziecka. Z roku na rok ojcowie coraz częściej i bardziej świadomie chcą brać czynny udział w wychowywaniu swoich pociech, dlatego podczas rozwodów decydują się na walkę o przyznanie im opieki. Na co sąd zwraca uwagę podczas ustalania praw rodzicielskich?

- Rozważa, gdzie dziecku będzie najlepiej, czy interes dziecka będzie spełniony, czyli wszystkie prawa: edukacja, zdrowie, emocjonalna więź i przy którym rodzicu dziecko będzie się najlepiej czuło. Nie ma przeszkód, żeby taka władza rodzicielska została przyznana obojgu rodzicom. Tutaj też się zmieniło prawo i w tej chwili mamy artykuł dodatkowy. (...) Jeżeli nie ma zgody rodziców, czyli tego planu opieki na dzieckiem, to wtedy sąd, wydając wyrok, musi brać pod uwagę, żeby w pierwszej kolejności obojgu rodzicom taką opiekę nakazać - tłumaczy w Dzień Dobry TVN radca prawny Przemysław Ligęzowski.

Jak zaznacza ekspert, definicja opieki naprzemiennej nie została do tej pory w żaden sposób skodyfikowana w przepisach. Jednak sądy coraz częściej udzielają zgody na taki model wychowywania dziecka, który polega na tym, że pociecha mieszka jakiś czas u jednego z rodziców, a następnie przeprowadza się do drugiego.

- Jeżeli nie ma obiektywnych czynników, że to dobro jest wyraźnie po stronie któregoś z rodziców (np. kwestie materialne albo mieszkaniowe, albo wpływ na dziecko bardzo negatywny), to wtedy sądowi jest niezwykle ciężko rozstrzygnąć, które z rodziców jest lepsze, dlatego że rodzice zawsze emanują emocjami. Sąd to jest pole walki. (...) Czasami sędziowie nam opowiadali, że: "Przyszli tacy rodzice - on spokojny, ona kłótliwa. No to jemu przyznamy opiekę" - wyjaśnia obecna w naszym studiu mediatorka Ewa Zdunek.

Matka vs. ojciec - czy dziecko może wskazać, u którego z rodziców chce mieszkać?

Radca prawny Przemysław Ligęzowski zwraca uwagę na schematy funkcjonującego od lat 50. orzecznictwa sądów, według którego to matka powinna wychowywać dziecko, ponieważ ma z nim większą więź emocjonalną. Dość przestarzałe przepisy mocno wpływają na podejmowane przez sądy decyzje w kwestii opieki.

- Poza tym nie ma co ukrywać - spora część ojców nie jest zainteresowana przejęciem dzieci. To też ma skutek w wyrokach. Natomiast to się zmienia. Jeżeli ojciec wykaże, że lepiej będzie dziecku u niego, jeżeli będą spełnione wszystkie te przesłanki dobra dziecka, to sąd nie robi przeszkód, żeby taką władzę rodzicielską pełną przyznać ojcu - zaznacza ekspert.

Mecenas twierdzi, że w niektórych przypadkach o chęć przebywania z danym rodzicem pytane są również sami zainteresowani nieletni. - Jeżeli rozwój emocjonalny dziecka pozwala na to, to sąd może brać pod uwagę zdanie dziecka, (...) ale nie zawsze - dodaje gość Dzień Dobry TVN.

Ewa Zdunek apeluje natomiast, by dobro wspólnych pociech nie było wyłącznie rzucanym podczas mediacji hasłem, a prawdziwym celem rozwodzących się par.

- Gdy zadaję rodzicom takie pytanie: "Czy Państwo skonsultowali ze swoim dzieckiem, które ma np. 14 lat, czy rzeczywiście chce w określone dni realizować kontakty?", okazuje się, że nie. Rodzice uważają, że wiedzą lepiej i dziecko musi się podporządkować - uświadamia mediatorka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości