Związki i seks

Coraz więcej par chce "rozwodu kościelnego". Czy staż związku jest przeszkodą, aby go uzyskać?

Związki i seks

Autor:
Justyna
Piąsta
„Rozwód kościelny” – kiedy jest możliwy?
„Rozwód kościelny” – kiedy jest możliwy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W świetle prawa kanonicznego nie ma mowy o rozwodzie, kiedy dwoje ludzi przyjęło sakrament małżeństwa i przysięgało przed Bogiem miłość i wierność aż do śmierci. Jednak istnieje możliwość, by w przypadku, kiedy dojdzie do rozstania, ubiegać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, potocznie określanego jako "rozwód kościelny". Na czym polega ta procedura? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN Magdalena Pietrzyk, radca prawny i prawnik kanoniczny.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - na czym polega?

"Rozwód kościelny" kiedyś był uważany za precedens, teraz coraz częściej pary decydują się na takie rozwiązanie i ubiegają się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Okazuje się, że około 70 proc. procesów kanonicznych w tej sprawie kończy się pozytywnie.

- Sakrament małżeństwa jest wieczny i nierozwiązywalny dopóki nie udowodnimy czegoś przeciwnego. Kodeks prawa kanonicznego ściśle definiuje nam przesłanki, z których możemy prowadzić proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa - powiedziała Magdalena Pietrzyk. - Kodeks dzieli nam je na takie trzy głównie grupy. Możemy mówić zarówno o przeszkodach małżeńskich, jak i o wadach formy kanonicznej, a także o wadach oświadczenia woli. Te wady oświadczenia woli, inaczej zwane wadami zgody małżeńskiej, są najczęściej występującymi tytułami w trakcie prowadzenia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W trakcie procesu stwierdzamy nieważność, czyli że w momencie, kiedy składaliśmy przysięgę małżeńską, to małżeństwo de facto nie zostało nigdy zawarte, ponieważ zostało dotknięte jakąś wadą. Dowodzimy, że ta wada rzeczywiście zaistniała i konkretnie musimy ją określić i poprzeć określonymi faktami - dodała prawnik.

Czy długość związku małżeńskiego może być przeszkodą w unieważnieniu sakramentu?

- Staż małżeński może powodować trudności dowodowe w trakcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, ponieważ świadkowie, których chcemy powołać, już nie pamiętają pewnego rodzaju okoliczności albo po prostu nie żyją - wskazała ekspertka.

Kiedy można stwierdzić nieważność małżeństwa?

W trakcie procesu bada się m.in. okoliczności, które zaistniały w chwili zawarcia małżeństwa i przyjęcia sakramentu. - Przysięga mogła być dotknięta jakąś wadą, przymusem, niedojrzałością. Często zdarza się, że osoby wchodzą w sakramentalny związek małżeński i ich główną motywacją jest ciąża, która pojawiała się przed sakramentem. Innymi przesłankami, które często się spotyka, mogą być wszelkiego rodzaju uzależnienia, np. alkoholizm współmałżonka. Spotykamy też różnego rodzaju zaburzenia osobowości, jak borderline, nerwice i szereg innych zaburzeń natury psychicznej, które tak naprawdę ewoluują - powiedziała prawnik.

Ile kosztuje stwierdzenie nieważności małżeństwa?

- Jeśli chodzi o koszty prowadzenia procesu, musimy mieć na uwadze to, że dzielimy je na koszty związane z prowadzeniem sprawy przez sąd biskupi, jak i koszty ewentualnie pomocy adwokata, jeśli się na niego decydujemy. Koszty są ustalane indywidualnie przez kurię, dany sąd kościelny, więc trzeba się dowiadywać w zależności od tego, gdzie będziemy prowadzić nasz proces. Jeżeli chodzi o koszty pomocy adwokata, to też jest kwestia indywidualna, zależna od doświadczenia adwokata, nakładu pracy, którą musi włożyć w prowadzenie sprawy - powiedziała Magdalena Pietrzyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości