ślub kościelny

  ślub kościelny

  Ślub to jedna z najbardziej wyjątkowych chwil w życiu, a moment wejścia do kościoła zostaje w pamięci na zawsze. Dlatego panny młode przykładają dużą wagę do tego, kto poprowadzi je do ołtarza. Choć w Polsce wciąż większość kobiet wchodzi do kościoła z narzeczonym, to zdarza się, że towarzyszy im inna osoba. Kogo wybrać do tej wyjątkowej roli i czym się kierować, aby uniknąć dodatkowego stresu?

  Ślub kościelny to marzenie wielu par. Jedną z z formalności przed zawarciem formalnego związku są nauki przedmałżeńskie. Zajęcia prowadzą zazwyczaj księża. Wiele osób jest zdania, że nauki przedmałżeńskie powinny być wykładane przez osoby, które są praktykami w tym temacie, a nie przez księży. Co dają nauki przedmałżeńskie młodym ludziom? Czy rozwijają ich relacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ks. Grzegorza Kurpa, Pallotyna, z którym rozmawialiśmy o tym, czy nauki przedmałżeńskie są dzisiaj potrzebne.

  Po 4 latach walki Dariusz Kordek dostał w końcu unieważnienie ślubu kościelnego. Czy razem Elizą planują już ślub kościelny? Wiedzą jak będzie wyglądał? Jak wygląda procedura unieważnienia? Zapytała go o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Osoby, które chcą zawrzeć ślub kościelny powinny ukończyć kurs przedmałżeński. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: autorkę portalu o tematyce światopoglądowej Małgorzatę Terlikowską i psychologa Piotra Mosaka, by zapytać, czy ich zdaniem takie kursy rzeczywiście przygotowują do małżeństwa. Dlaczego wielu młodych ludzi podchodzi do tych kursów sceptycznie?

  Włocławski biskup Wiesław Mering wydał rozporządzenie zakazujące wykonywania w kościołach piosenek nieliturgicznych. Zakaz obowiązuje diecezję wrocławską. Jak biskup uzasadnia swoją decyzję? Co na to wierni? Gościem Dzień Dobry TVN był Ksiądz Zenon Hanas, Pallotyn.

  Wiele młodych par marzy o uroczystości zaślubin poza murami urzędu stanu cywilnego. Ustawodawca poszedł im na rękę. Od 1 marca - bez podawania istotnych powodów - można wziąć ślub cywilny w innym miejscu niż tylko urząd stanu cywilnego. Wybrane miejsce musi się jednak kojarzyć z dostojeństwem. Co to oznacza? Ile taki ślub będzie kosztował? Jakie formalności trzeba załatwić, jeśli planujemy ślub na plaży we Włoszech? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: organizatorkę ślubów Małgorzatę Bugajską i adwokata Lukę Szaranowicza.

  Kochały się w nim wszystkie koleżanki z klasy Marcina Prokopa. Ale Dariusz Kordek jest już od dawna zajęty, a teraz planuje kolejny ślub... tym razem kościelny ze swoją żoną Elizą Jędrzejewską.