Rozwód a zdrowie psychiczne. Jak zadbać o siebie i dziecko? "Od teraz życie się zmieni"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą?
Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą?
Rozwody 50+
Rozwody 50+
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Rewolucja w rozwodach
Rewolucja w rozwodach
Rozwód to bardzo trudny moment w życiu, podczas którego znacząco cierpi nasze zdrowie psychiczne. Jak odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości? W jaki sposób przygotować dziecko na zmiany? O tym m.in. rozmawiamy z psycholożką i psychoterapeutką Jessicą Kmieć.

Jak przygotować się do rozwodu?

Rozwód może przynieść wiele cierpienia, szczególnie gdy świadkami rozpadu małżeństwa są również dzieci. Musimy mierzyć się z przytłaczającymi, negatywnymi emocjami, a jednocześnie dbać o to, by zdrowie psychiczne pozwalało nam realizować się w codzienności jako rodzic czy nawet pracownik.

Mimo że świat nie pozwala nam zatrzymać się na zbyt długo, warto przyjrzeć się uczuciom, które towarzyszą nam podczas rozwodu. Będziemy potrzebować czasu, by się z nimi oswoić, by przeżyć tę żałobę i znów ujrzeć swoją przyszłość w jasnych barwach.

Gdy emocje biorą górę

Jakie emocje najczęściej przeżywamy podczas rozstania? Co jest zupełnie normalne, a co powinno nas zaniepokoić? Jak tłumaczy psycholożka i psychoterapeutka Jessica Kmieć (@jessica.kmiec) czas, jaki poświęcimy na przysłowiową żałobę, jest bardzo indywidualny. Nie powinniśmy jednak stale tłumić swoich uczuć. Dzięki temu możemy się z nich oczyścić i pomóc sobie zaakceptować nadchodzące zmiany w życiu.

- Stany smutku, przygnębienia, pustki, złości, rozpaczy, gniewu, żalu są naturalne i pamiętajmy o tym, aby je wyrazić w konstruktywny sposób, ponieważ to pozwala nam w pewnym momencie ruszyć do przodu. Jeżeli jednak taki stan trwa zbyt długo, mamy wrażenie, że nie jesteśmy w stanie zamknąć tego etapu naszego życia, to zgłośmy się to specjalisty po pomoc, by przepracować temat, aby nie wpływał na jakość naszego aktualnego życia, czyli żeby pozostawić przeszłość w przeszłości i potrafić skupić się na doświadczaniu teraźniejszości - wyjaśnia ekspertka.

Pamiętajmy, by emocje, z którymi się mierzymy, nie przejmowały nad nami kontroli. Psychoterapeutka radzi, by uciekać się także od słów lub zachowań, które mogłyby sprawić ból psychiczny drugiej osobie np. byłemu partnerowi. Jest to szczególnie ważne, gdy łączą nas z nim wspólne dzieci.

- Skuteczna komunikacja oparta na szacunku, poszukiwaniu kompromisu z pewnością lepiej wpłynie na każdą ze stron w dłuższej perspektywie i przyniesie więcej korzyści dla jakości relacji po rozwodzie. I nie włączajmy dzieci w spór, który dotyczy pary, rozwód dotyczy rodziców i, mimo że dziecko odczuwa jego konsekwencje w postaci separacji rodziców, to nie powinno być włączane w żadne kłótnie, konflikty pomiędzy rodzicami - dodaje ekspertka.

Podczas rozwodu cierpią wszyscy

W społeczeństwie dość często pojawia się opinia, że kobiety zdecydowanie gorzej znoszą rozpad małżeństwa niż mężczyźni. Jessica Kmieć zaznacza, że jest to krzywdzący mit, który w końcu powinien zostać raz na zawsze obalony. - Być może nie zawsze będziemy to ich cierpienie dostrzegać gołym okiem, ponieważ mogą zakładać maskę, że "dobrze sobie radzą" z zaistniałą sytuacją, ale również jest to dla nich szok, zaskoczenie, zagubienie, czy poczucie przytłoczenia - podkreśla psychoterapeutka.

- Dlatego zarówno mężczyźni, jak i kobiety przeżywają rozwód, ale każdy z nich może mieć inny repertuar zachowań, czy okazywania tych uczuć. Może tak być, że mężczyźni dłużej nie konfrontują się z trudnymi emocjami, ale nie oznacza to, że ich nie odczuwają. Kobiety dają sobie szybciej przyzwolenie na dopuszczenie do siebie trudnych uczuć - dodaje.

Jak odnaleźć nadzieję?

Jak więc możemy pomóc sobie przeżyć ten trudny czas, znaleźć pocieszenie i odzyskać pewność siebie, która często obniża się podczas rozwodu? Warto skupić się na sobie np. powrócić do zajęć, które wcześniej sprawiały nam radość, jednak przestaliśmy się w nich realizować.

- Możemy też poszukać nowego zainteresowania. Oczywiście, wcale nie musi być tak, że będziemy na początku czerpać z tego ogromną satysfakcję, czy szczęście, ale chodzi o to, aby powoli odbudować samego siebie. Zająć się sobą, tak jakbyśmy mieli pod opieką najlepszego przyjaciela - zaznacza Jessica Kmieć.

- Dajmy sobie przestrzeń na przeżycie trudnych emocji, a następnie otoczmy się troską i opieką. Zapytajmy siebie, czego właśnie potrzebujemy i realizujmy te potrzeby - radzi.

Druga strona medalu

Rozwód dla wielu osób może być życiową tragedią, jednak warto dostrzec w nim też pouczające aspekty. Psychoterapeutka tłumaczy, że gdy z zakończonego małżeństwa wyniesiemy lekcje, wnioski to taka sytuacja może nieść za sobą pewne korzyści, mimo że na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie ich dostrzec.

- Jeżeli relacja przez dłuższy okres szwankowała, nie byliśmy w stanie jej naprawić, to dajemy sobie szansę na to, by poukładać siebie na nowo i otworzyć etap życia, w którym tego cierpienia nie będzie. Możemy przeznaczyć ten czas na zbudowanie relacji z samym sobą, poznanie siebie i przepracowanie również tego, co my wnosiliśmy do związku, a czego nie chcielibyśmy już powtórzyć w przyszłości - wyjaśnia.

Rozwód a dziecko - jak się odnaleźć?

Niestety podczas rozpadu małżeństwa często cierpią nasze pociechy. Nawet gdy robimy wszystko, by nie odczuły napięć w rodzinie, i tak szybko zorientują się, że pomiędzy mamą i tatą po prostu się nie układa. Rodzice powinni więc do rozwodu przygotować nie tylko siebie, ale też swoje dzieci.

Jak to zrobić? Jessica Kmieć podkreśla, by przede wszystkim dać im przestrzeń na okazywanie emocji. Tłumaczmy, że rozwód nie dotyczy ich, a wyłącznie rodziców. Nie wyrażajmy się źle o drugim rodzicu, nie zaniedbujmy dziecka, mimo trudności, z jakimi aktualnie przyszło nam się zmierzyć.

- Przeprowadźmy szczerą rozmowę z dzieckiem, ponieważ to zagwarantuje mu względne poczucie bezpieczeństwa. Od teraz życie dziecka się zmieni, więc warto przygotować je na to, co będzie się działo. Inaczej dziecko nie będzie wiedziało, co się wydarzyło z drugim rodzicem, czemu się oddalił, odizolował - podkreśla psychoterapeutka.

- Pytajmy dziecko o jego uczucia, dajmy mu szansę na ich nazywanie i okazywanie, przede wszystkim nie negujmy tych emocji. Nie zapominajmy o równoczesne dbanie o swoje potrzeby, o siebie. Dla pociechy to będzie ważna obserwacja. Jeżeli będziemy czuć się bezradni, nie bójmy się sięgnąć po pomoc specjalistów, którzy przeprowadzą nas przez ten czas - podsumowała Jessica Kmieć.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"