Styl życia

Mediacja zamiast serii spraw rozwodowych? Małżeństwa sięgają po nią coraz chętniej

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Mediacje jako alternatywa rozwodu

Pary, które przeżywają kryzys w związku, nie muszą być skazane na rozwód. Mediacje co prawda nie są jeszcze bardzo rozpowszechnione w Polsce, ale to dużo łagodniejszy sposób na rozwiązanie konfliktu niż sala sądowa. Na czym polegają? Co dzięki nim można zyskać? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to mediatorka, dr Anna Kizińska.

Czym jest mediacja?

Mediacje to forma rozwiązywania sporów, w której bezstronna osoba trzecia pomaga stronom w osiągnięciu wzajemnie akceptowalnego porozumienia. Jest jednocześnie postępowaniem alternatywnym wobec form wymiaru sprawiedliwości.

- Wszystko zależy od stron sporu. To one mogą zainicjować mediacje już przed rozpoczęciem postępowania w sądzie. Dzwonią, umawiają się na spotkanie z mediatorem i staramy się do zawarcia ugody. (...) Nie musimy się nawet spotykać - mediacja może odbyć się online. Jeśli państwo nie życzą sobie siedzieć przy wspólnym stole, możemy rozwiązać to przy pomocy indywidualnych spotkań - tłumaczyła dr Anna Kizińska.

- Jeśli małżeństwo ma dzieci, do ustalenia są ważne cztery kwestie. Chodzi o władzę rodzicielską, opiekę nad dzieckiem, miejsce zamieszkania dziecka i ewentualne alimenty - dodała mediatorka.

Mediacja a rozwód

Ugoda, którą każda ze stron może złożyć w sądzie (zawarta w wyniku mediacji), jest sprawdzana pod kątem zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego. Przez podpisanie ugody strony wyrażają zgodę na wystąpienie do sądu z wnioskiem o jej zatwierdzenie; po zatwierdzeniu ma moc prawną.

- Tłumaczę moim klientom, że mam rolę takiego notariusza, który dba, żeby ugoda miała wszelkie potrzebne sformułowania, żeby później, kiedy trafi do sądu, o nic już nie dopytywał. Postanowienia muszą być zgodne z zasadami współżycia społecznego i obowiązującym prawem - zaznaczyła dr Anna Kizińska.

- W toku mediacji państwo sami ustalają opiekę nad dziećmi. Jeżeli będzie proces, to dziecko na pewno zostanie poddane badaniu przez biegłego psychologa - wyjaśniła nasza rozmówczyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości