mediator

    "Dom jest tam, gdzie nie musimy wciągać brzucha".

    Małżeństwa sięgają po nią coraz chętniej.

    Czasami związku już nie da się uratować. Po czym poznać, że to koniec i trzeba się rozwieść? Jak to zrobić w zgodzie i z klasą? Jaką rolę w rozwodzie odgrywa mediator? Jakie są najczęstsze powody rozwodów w Polsce? Czy ludzie dziś łatwiej i szybciej podejmują o rozwodzie? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agnieszką Wojewodą, mediatorką i specjalistką rozwodową z Centrum Rozwodowego Kobieta i Rozwód.

    Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Annę Marię Wesołowską, sędzię w stanie spoczynku i społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka. Zaprosiliśmy też Ewę Zdunek, mediatorkę i autorkę książki o tej tematyce, by porozmawiać z nimi o najbardziej absurdalnych negocjacjach w sprawach rozwodowych. O co najczęściej kłócimy się podczas rozwodu - o dzieci czy o dobra materiale? Jak pracuje się z parami, które przychodzą do mediatora?

    Od 10 lat w Polsce można korzystać z pomocy mediatorów. W katowickim sądzie - jako pierwszym w Polsce - mediatorzy są na wyciągnięcie ręki. Pracują obok sali rozpraw. W jakim celu sąd wysyła strony sporu do mediacji?