Profilaktyka zdrowia

Paulina i Marek walczą z otyłością. "Wiem, że mogę coś jeszcze z mamą zdziałać"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Marta Buchla
(Od)wagi dzieciaki – kolejny krok Marka i Pauliny -
(Od)wagi dzieciaki – kolejny krok Marka i Pauliny - Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Marek i Paulina w czasie pandemii mocno przybrali na wadze. Aby pomóc im zgubić zbędne kilogramy, rodzice zgłosili ich do naszej akcji "(Od)wagi dzieciaki". Jak im idzie walka z otyłością? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Marek i Paulina walczą z otyłością

Badania pokazują, że coraz więcej dzieci ma nadwagę lub otyłość. Do tej grupy należą 12-letni Marek i 7-letnia Paulina. Oboje z naszą pomocą - w ramach akcji "(Od)wagi dzieciaki" - starają się pozbyć zbędnych kilogramów i nauczyć zasad zdrowego żywienia. Obojgu pomagają m.in. specjaliści z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji, które działa przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Radziszowie.

- Paulina wie, że wygląda nie tak, jak powinna. Dobry wygląd bardzo poprawia samopoczucie. Dziecko chce być akceptowanie. Chce słyszeć miłe słowa nie tylko od rodziców, ale także od rówieśników. Wtedy czuje się dobrze - podkreślała w rozmowie z naszą reporterką dr n. med. Grażyna Spychałowicz-Brol, pediatra, specjalista rehabilitacji medycznej. Zaproponowała Paulinie wyjazd na specjalny turnus. - Zwykle dzieci podczas takiego wyjazdu chudną, tracą na masie - mówiła.

Na turnus pojedzie także Marek Wolski, który bardzo chce schudnąć. - Pani doktor powiedziała, że jest przede mną dużo ciężkiej pracy i muszę mieć dobre nastawienie - opowiadał nastolatek.

Jak skutecznie walczyć nadwagą?

Podczas wizyty w szpitalu Marek i Paulina spotkali się z dietetykiem. Marek przyznał, że nie jadł regularnie i pomijał śniadanie. - Pani dietetyk zapytała także o tzw. grzeszki żywieniowe. Tłumaczyła, co powinien jeść, a czego nie. Zmiana nawyków żywieniowych nie będzie prosta i potrwa. Będę musiała go też lepiej pilnować, bo na pewno będą kryzysy, ale mam nadzieję, że jakoś to wspólnie przezwyciężymy - stwierdziła mama Marka.

Spotkanie z dietetyczką odbyły też Paulina i jej mama. - Bardzo dużo się dzisiaj dowiedziałam. Wiem, że mogę coś jeszcze z mamą zdziałać - mówiła Paulina. - Jestem dobrej myśli. Kocham moją córkę i będę o nią walczyć i o to, żeby jej stan zdrowia się poprawił - zapewniła Agnieszka Kurzawska, mama Pauliny.

Odchudzanie dziecka - jak to zrobić?

Mogłoby się wydawać, że wystarczy zmniejszyć kaloryczność posiłków, które przyjmuje dziecko, aby pomóc mu wrócić do prawidłowej wagi. Tymczasem w ocenie dr Wandy Baltaza, dietetyczki klinicznej nie jest to najlepsze rozwiązanie. - Dziecko może mieć większe zapotrzebowanie kaloryczne np. dlatego, że cały czas rośnie i się rozwija - wyjaśniała w Dzień Dobry TVN specjalistka. Dlatego odchudzanie należy zacząć od przyjrzenia się temu, co dziecko je. - Bardzo często dzieci z nadwagą czy otyłością mają mocno zaburzone łaknienie i potrzeby. One bardzo chętnie sięgają po produkty, które są słodkie i mocno przetworzone - zauważyła dietetyczka.

Należy pamiętać, że za otyłość dzieci w znacznym stopniu odpowiadają rodzice. - Niewyrobienie w dziecku zdrowych nawyków może skutkować tym, że dziecko zacznie przybierać na wadze. Aby naprawić te szkody, należy stopniowo wprowadzać zmiany. Powinny one jednak objąć nie tylko dziecko, ale także rodzica - zaznaczyła nasza rozmówczyni. Jak to zrobić? Od czego zacząć naukę zdrowych nawyków żywieniowych? Jakich błędów nie popełniać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Marta Buchla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości