Wirus RSV atakuje dzieci. "W przypadku tych bardzo małych, objawy są dużo poważniejsze"

Ilona Derkowska
Wirus, który atakuje najmłodszych
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wirus RSV to groźny patogen, który od kilku tygodni spędza rodzicom sen z powiek. To właśnie on odpowiada za ogromną większość infekcji u najmłodszych. Lekarze przestrzegają, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków i wcześniaków. Jak z nim walczyć? Co zrobić, aby dziecko nie zachorowało? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. med. Iloną Derkowską, pediatrą i Agatą Joutsen, pielęgniarką neonatologiczną.

RSV - groźny wirus atakuje dzieci

Jesień to czas, kiedy zwłaszcza dzieci częściej łapią infekcję. W tym roku sen z powiek rodzicom spędza wirus RSV. Mimo że patogen jest bardzo dobrze znany lekarzom, to w tym roku jest szczególnie niebezpieczny.

- Wirus wywołuje przede wszystkim infekcje górnych dróg oddechowych. U dzieci pojawia się katar, ból gardła, a czasem gorączka. W przypadku tych bardzo małych, objawy są dużo poważniejsze, ponieważ zajęte zostają dolne drogi oddechowe. Dzieci mają duszności, problemy z oddychaniem oraz jedzeniem - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dr n. med. Ilona Derkowska, pediatra.

W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim noworodki i wcześniaki. To właśnie u nich infekcja ma najcięższy przebieg i konieczne jest leczenie szpitalne.

Co wywołało epidemię RSV?

Agata Joutsen, pielęgniarka neonatologiczna w rozmowie z Małgorzatą Ohme i Filipem Chajzerem przyznała, że w tym sezonie infekcyjnym skala problemu jest ogromna.

- Kiedy przyszłam do pracy, na 16 miejsc aż 14 było zajętych. Co ciekawe, w tym roku wirus dał o sobie znać znacznie wcześniej. Zazwyczaj pierwsi pacjenci z wywołanymi przez niego infekcjami zaczynali pojawiać się w listopadzie. Tym razem pierwszych chorych mieliśmy już w sierpniu - mówiła specjalistka.

Niewykluczone, że ten wzrost zachorowań u dzieci ma związek z pandemią i lockdownem. - W minionym roku, kiedy dzieci nie chodziły do przedszkoli, nie mieliśmy ani jednego pacjenta z infekcją wywołaną przez wirusa RSV. Teraz, kiedy dzieci nie są już zamknięte, obserwujemy znaczne nasilenie - wyjaśniała dr Ilona Derkowska.

Co można zrobić, aby dziecko nie zachorowało? - Jedyną profilaktyką jest podawanie swoistych przeciwciał, ale stosuje się ją tylko u dzieci, które urodziły się przed 33. tygodniem ciąży. Maluch musi je przyjmować co miesiąc w sezonie infekcyjnym - zaznaczyła pediatra.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości