mediacja

    Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało zmiany mające na celu ochronę rodziny. W praktyce będzie trudniej uzyskać rozwód. O zapowiadanych zmianach opowiedziała mediatorka Ewa Zdunek. Wyjaśniła również na czym polega proces mediacji i jak będzie wyglądał po zapowiadanych zmianach.

    Małżeństwa sięgają po nią coraz chętniej.

    On jest z Marsa, ona z Wenus, a mimo wszystko wciąż są razem. Łączą ich wspólne kredyty, dzieci, obowiązki i sentyment. Czy są ze sobą szczęśliwi? To pojęcie względne. Na zewnątrz ich świat wydaje się kolorowy, w domu zaś czas płynie od kłótni do kłótni. Jakie są tego przyczyny i czy można nad tym pracować, by coś jeszcze zmienić? O tym rozmawiałam z Celiną Marią Niwald, mediatorką stałą przy sądach okręgowych oraz trenerką rozwoju osobistego.

    Niestety nie każdy ma szczęście do mało kłopotliwych sąsiadów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i mediatora Michała Czapskiego z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów, aby porozmawiać o konfliktach sąsiedzkich. Czego najczęściej dotyczą? Jak podchodzą do nich organy ścigania? Czy często zdarza się, aby skłóceni sąsiedzi zgłaszali się do mediatora? Co zrobić, kiedy sąsiad uporczywie nas nęka?

    Od 10 lat w Polsce można korzystać z pomocy mediatorów. W katowickim sądzie - jako pierwszym w Polsce - mediatorzy są na wyciągnięcie ręki. Pracują obok sali rozpraw. W jakim celu sąd wysyła strony sporu do mediacji?