Wiosna skłania do podejmowania aktywności na świeżym powietrzu. Jak przygotować zastane po zimie kolana do dłuższych wędrówek, by nie nabawić się niepotrzebnych kontuzji? Fizjoterapeuta pokazał w Dzień Dobry TVN trzy ćwiczenia.
Najczęstsze kontuzje kolan
To właśnie kolana są najbardziej narażone na różnorakie urazy, które mogą generować niemały ból. Mowa m.in o skręceniu lub naderwaniu więzadeł oraz uszkodzeniu łąkotek. Takich nadwyrężeń możemy doznać szczególnie podczas górskich wędrówek, które niezwykle często uskuteczniane są w pierwszych dniach maja.
- Na pewno jest obciążające zarówno zejście [z góry - przyp. red.], jak i wejście. Przy zejściu musimy hamować. Przy wejściu wypychamy. Jest to bardzo koncentryczny ruch. Jeżeli chodzi o majówkę, to jest to nawet bardziej skomplikowane niż boisko, dlatego że dzieje się wiele rzeczy niespodziewanych, nieoczekiwanych. Nie wiemy, gdzie postawimy stopę, nie wiemy, czy się nie poślizgniemy - przestrzega fizjoterapeuta Artur Karapetyan.
Ekspert dodaje, że warto wcześniej przygotować się na takie ewentualności i trenować stawy. W Dzień Dobry TVN pokazał kilka skutecznych ćwiczeń.
Trzy ćwiczenia na sprawne kolana
Według Artura Karapetyana podstawą zadbania o sprawność kolan jest doświadczanie zarówno zginania, jak i prostowania. Żaden z tych ruchów nie powinien być wykonywany nadprogramowo kosztem drugiego.
- Ludzie bardzo często, kiedy działają antygrawitacyjnie, stoją, chodzą itd., korzystają nadmiernie z prostych kolan. (...) Mają przeprosty. Nie chcą korzystać ze zgięcia, bo jest to niejako utrata stabilności, więc trzeba się wtedy jakoś w tym wszystkim odnaleźć - wyjaśnia fizjoterapeuta.
Pierwszym z ćwiczeń stabilizujących staw kolanowy jest przysiad. - Możemy nawet wziąć biurko, oprzeć się i delikatnie zginać, i prostować kolana, żeby ten naprzemienny ruch zgięcia i wyprostu cały czas trenować - pokazuje w Dzień Dobry TVN ekspert.
Drugi ruch, który należy wykonywać podczas treningów, polega na rotacji. - Warto wkleić stopy i obrócić się wokół ciała w jedną stronę i w drugą stronę. (...) Powinno się czuć, jak w środku kolana zachodzi delikatny, pasywny skręt - wskazuje Artur Karapetyan.
Trzeci sposób na sprawne kolana bazuje na obserwacji guzowatości piszczelowej. - Siadasz, podwijasz nogawkę. Dajesz sobie palec na tę guzowatość. Musisz podnieść nogę i teraz próbujesz zrotować kolano do wewnątrz i do zewnątrz tak, żeby ta guzowatość odsunęła się spod palca - uświadamia specjalista.
Obrazową instrukcję treningu znajdziesz w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Osteopata ostrzega: "Nie kichaj jak alpaka". Jak prawidłowo wykonać tę czynność?
- Napięcie mięśniowe u niemowlaka. Czy to powód do niepokoju?
- Podróżujesz w ten sposób samochodem? To bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News