Kangurowanie to skuteczny sposób na budowanie więzi z dzieckiem w pierwszych dniach jego życia. Jak to robić? Jak dbać o prawidłowy rozwój maluszków? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli aktorka Anna Dereszowska i fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.
Budowanie więzi z dzieckiem
Kangurowanie to pojęcie, którym określamy bliski kontakt dziecka z ciałem matki, tzw. skóra do skóry. Przypomina to maluszkowi przebywanie w łonie matki, gdyż słyszy i czuje bicie jej serca. Ministerstwo Zdrowia zaleca kontakt skóra do skóry minimum 2 godziny po porodzie i 3 godziny dziennie przez 2 pierwsze miesiące życia dziecka.
W studiu Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta NDT-Bobath, specjalizujący się w terapii neurorozwojowej Paweł Zawitkowski oraz mama, aktorka i ambasadorka marki Lovela Anna Dereszowska opowiedzieli widzom, jak zadbać o prawidłowy rozwój maluszków w pierwszych dniach ich życia.
- Skóra jest naszym pierwszym komunikatorem. Płód słyszy skórą, nie układem słuchu, tylko samą skórą przez fale dźwiękowe - tłumaczył ekspert. Dbanie o bliskość z maluszkiem tuż po jego narodzinach stymuluje cały układ regulacji biologicznej. - To ma niesłychane znaczenie też dla rodziców, ale przede wszystkim dla mamy. W związku z tym korzyści są obopólne. To jest kwestia nie tylko dojrzewania kompetencji poznawczych, intelektualnych, emocjonalnych, społecznych, ale także bezpieczeństwa - dodał.
Anna Dereszowska o zaletach kangurowania
Anna Dereszowska wyznała, że od chwili narodzin tuliła i kangurowała pociechy, a także dbała o ich wrażliwą i delikatną skórę. Aktorka dodała też, że bardzo zwraca uwagę na produkty, z którymi skóra dziecka ma częsty kontakt.
- Czytam, sprawdzam, jakie to są produkty - czy są hipoalergiczne, czy mają rekomendacje Instytutu Matki Dziecka, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i takie produkty są ze mną od początku, odkąd jestem mamą, od 15 lat, jestem wierna jednej marce, która rozszerzyła swoje produkty również o te dla starszych dzieci - powiedziała w Dzień Dobry TVN.
Jak bezpiecznie kangurować maluszka? Tę czynność mogą wykonywać zarówno mamy, jak i tatusiowie. - Kładziemy malucha na klatce piersiowej tak, by było wygodnie zarówno jemu, jak i mamie lub tacie. Tu najważniejszy jest kontakt skóra do skóry, więc można trochę wyżej, na boku, między piersiami czy na klatce piersiowej taty - podsumował fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.
Troska o najmłodszych przyświeca również Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Przed nami 32. Finał, w czasie którego orkiestra zagra na rzecz małych i dużych w trosce o zdrowie płuc po pandemii. Jaką atrakcje przygotowała na Finał marka Lovela? Sprawdź w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Koniec prac domowych. Ministerstwo edukacji podało konkretny termin
- Mamoza - co robić, gdy maluch nie chce się oderwać od mamy?
- "Należy zaufać nauczycielom" czy "odebranie czasu"? Prace domowe oczami uczniów, pedagogów i rodziców
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News