Brak słońca za oknem, zmienna temperatura i niskie ciśnienie atmosferyczne potrafią być na początku marca uciążliwe. Osteopata i fizjoterapeuta Tomasz Jurkiewicz wyjaśnił w Dzień Dobry TVN, jak przesilenie wiosenne wpływa na nasze samopoczucie. Czy możemy się na nie przygotować?
Przetrwać przesilenie wiosenne
Zmęczenie okresem zimowym na początku wiosny może wpływać na nasze samopoczucie. Gwałtowne zmiany pogody oraz ciśnienia często odbijają się na naszej odporności, koncentracji czy migrenach. Jak przekonuje Tomasz Jurkiewicz, takie reakcje są zupełnie naturalne, jednak na przesilenie wiosenne możemy się przygotować.
- To jest sygnał, że powinniśmy dać sobie trochę luzu w tym okresie. Wcześniej chodzili spać, nie nakładali na siebie tyle obowiązków zawodowych czy prywatnych. O ile jest taka możliwość - tłumaczył gość programu.
Ulga dla sezonowego bólu
Według Tomasza Jurkiewicza najczęstszym objawem wiosennego przesilenia są napięciowe bóle głowy. Zanim sięgniemy po tabletkę, warto dokładnie zlokalizować w naszym ciele dyskomfort. Bolesne miejsce warto przez 2-3 minuty pomasować, co "daje sygnał" układowi nerwowemu, by tę sferę zrelaksować, a więc i dać nam ulgę. - Gdy odczuwamy ból w skroni, może to pochodzić z mięśni żucia. [...] Pierwszy mięsień to jest żwacz, którego możemy poczuć gdy zagryziemy zęby. [...] Drugim miejscem jest mięsień skroniowy, go tez możemy zlokalizować przez zaciśnięcie zębów - mówił fizjoterapeuta. Tomasz Jurkiewicz na bóle głowy, szyi czy kręgosłupa zaleca delikatne ćwiczenia rozciągające, które zaprezentował na antenie programu. Często odpowiednie zaopiekowanie się swoim ciałem pozwala na pozbycie się uporczywego bólu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jesteś przemęczona i masz problemy z koncentracją? To może być przesilenie wiosenne
- Wiosenne przesilenie - fakt czy mit? "Możemy to odczuwać w naszym organizmie jako chorobę"
- Zdrowie naturalnie, czyli zioła na przednówek. "Najbardziej wymagający czas dla organizmu"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN