Brak słońca za oknem, zmienna temperatura i niskie ciśnienie atmosferyczne potrafią być na początku marca uciążliwe. Osteopata i fizjoterapeuta Tomasz Jurkiewicz wyjaśnił w Dzień Dobry TVN, jak przesilenie wiosenne wpływa na nasze samopoczucie.
Jak się objawia i jak sobie z nim poradzić?
"Możemy to odczuwać w naszym organizmie jako chorobę".
"Najbardziej wymagający czas dla organizmu".
Przywitaniu wiosny towarzyszą różne tradycje i rytuały. Na czym dokładnie polega topienie marzanny i skąd pochodzi ta tradycja? Jeśli w tym szczególnym czasie wsłuchamy się w głosy otoczenia, to zapewne dosięgnie nas masa narzekań, marudzeń, utyskiwań oraz uskarżania się na złą kondycję psycho-fizyczną. Wpływ na to ma trwające właśnie przesilenie wiosenne.
Przesilenie wiosenne, którego symptomami są: przemęczenie, nieuzasadniony niepokój, problemy z koncentracją, a niejednokrotnie także kołatanie serca, stanowi efekt zmiany, jaką dla organizmu jest przejście z okresu jesienno-zimowego do wiosenno-letniego.
Senność, problemy z koncentracją i ból głowy. Wiele osób uskarża się na problemy związane z przesileniem wiosennym. Okazuje się, że w tym czasie nasze hormony wariują. Następuje brak równowagi między melatoniną a serotoniną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Grażynę Jędrzejczyk, lekarza pediatrę, która podpowiedziała, jak radzić sobie z dolegliwościami "kaca wiosennego".
Niektórzy źle znoszą przesilenie wiosenne. A jak radzą sobie z nim: Dorota Gardias, Monika Mrozowska, Iwona Węgrowska, Grażyna Wolszczak, Klaudia Halejcio i Beata Sadowska. Rozmawiała z nimi reporterka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Dlaczego na przełomie zimy i wiosny czujemy się ospali i pozbawieni energii? Podobno to wina przesilenia wiosennego. To prawdziwe zjawisko czy miejska legenda? W Dzień Dobry TVN lekarz Łukasz Durajski potwierdził istnienie tego zjawiska i powiedział, jak zimowy brak naturalnego światła, zmiana temperatury, długości dnia i ciśnienia wpływają na nasz organizm. A co na to wszystko astrologia? O tym astrolog Anna Grtzywaczewska-Ciuciura znana również jako Merkuria.
Po długim okresie zimowego snu, braku światła i aktywności na świeżym powietrzu nagle zawitała do nas wiosna w marcu, oczekując od naszego organizmu, by ten, z dnia na dzień, "przestawił się" w trymiga. A nasz organizm może się buntować - apatia, stany depresyjne, zmęczenie, bóle głowy. Jak temu zaradzić? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas. Jak zaradzić pozimowej quasi-depresji?