Donald Tusk ma zapalenie płuc
Mimo że jeszcze w czwartek, 25 kwietnia, rano premier spotkał się w Sejmie w ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, to w najbliższych dniach Donald Tusk będzie zmuszony ograniczyć swoją aktywność. - Jest to związane ze stwierdzonym zapaleniem płuc, w związku z czym konieczne jest podjęcie leczenia. Po zakończeniu kuracji Donald Tusk powróci do swoich obowiązków - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Do swoich problemów ze zdrowiem odniósł się sam polityk. - Po krótkiej (mam nadzieję) przerwie wymuszonej chorobą ruszamy ostro do roboty. 7 maja Europejski Kongres Gospodarczy, gdzie razem z Ursulą von der Leyen przedstawimy plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu, a jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników - napisał na platformie X premier.
Zapalenie płuc - co trzeba wiedzieć o chorobie?
Mimo że zapalenie płuc mogą wywołać zarówno bakterie, jak i wirusy, to najczęściej stoi za nim zakażenie Gram-dodatnią bakterią o nazwie dwoinka zapalenia płuc (z łac. Streptococcus pneumoniae). Szacuje się, że odpowiada ona aż za 70 proc. wszystkich infekcji.
Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, dreszcze, poty, wrażenie rozbicia, kaszel (często obserwuje się "odrywanie" ropnej wydzieliny). Część chorych skarży się na ból w klatce piersiowej (najczęściej zlokalizowany jest od w bocznej części i nasila podczas kaszlu). Przy ciężkim zapalaniu płuc mogą się pojawić duszności. Warto dodać, że u pacjentów z wirusowym zapaleniem płuc pojawiają się również ból gardła, chrypka, katar oraz bóle mięśniowe.
W ogromnej większości przypadków zapalenie płuc leczy się antybiotykami. Dodatkowo chorym podaje się leki, które łagodzą ból oraz pomagają zbić gorączkę. Jeśli taka kuracja nie przynosi efektów i stan pacjenta się nie poprawia konieczna może być hospitalizacja.
Zapalenie płuc może trwać od 7 do 14 dni. W niektórych przypadkach dolegliwości utrzymują się nawet trzy tygodnie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy styl życia wpływa na nasze DNA? Badacze rozwiewają wątpliwości
- 72-latek miał COVID-19 przez ponad 600 dni. Jak to możliwe?
- WHO ostrzega przed ptasią grypą. Ponad połowa zakażonych do tej pory ludzi umarła
Autor: ads/adso/KO
Źródło: TVN 24