Szczepienia na krztusiec dla kobiet w ciąży. "Może spowodować wcześniejszy poród"

Trwają szczepienia na krztusiec dla kobiet w ciąży
Szczepienia na krztusiec dla kobiet w ciąży - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Lek chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paweł Grzesiowski.

Szczepienia na krztusiec dla kobiet w ciąży

W czerwcu tego roku GIS poinformował o śmierci miesięcznego dziecka z powodu krztuśca. Jak mówił wtedy nasz gość dr Paweł Grzesiowski – mamy do czynienia z nieszczęśliwym przypadkiem, gdzie uległo zakażeniu dziecko, które jeszcze nie miało odporności poszczepiennej. Dodał, że matka, będąc w ciąży, nie zaszczepiła się przeciwko krztuścowi. 

- To nie jest zalecenie, które pojawiło się od wczoraj. Od wczoraj kobiety mogą szczepić się bezpłatnie. To jest najważniejsza informacja. Sama idea szczepienia w ciąży, to idea sprzed 20 lat - mówił dr Grzesiowski.

- Od 15.10 weszło w życie prawo, ale że by móc zaszczepić się bezpłatnie, trzeba zapewnić szczepionkę w gabinecie szczepień i tego nie dało się zrobić od wczoraj - dodał.

Szczepienia na krztusiec - dlaczego warto?

Jak informował nasz ekspert, w ciągu ostatnich 25 lat nie mieliśmy tak wysokiego poziomu zachorowań. Obecnie obserwuje isę 17 tysięcy przypadków rocznie, podczas gdy średnia w poprzednich latach wynosiła 1-2 tysiące.

- Musimy mówić o dwóch osobach w w jednej sytuacji. Krztusiec może być niebezpieczny dla kobiety w ciąży. Objawia się uporczywym kaszlem, to może spowodować wcześniejszy poród, czy utratę ciąży. To wpływa źle na płód, bo przy napadach kaszlu dochodzi często do niedotlenienia - mówił dr Grzesiowski.

- U najmłodszych dzieci krztusiec może przebiegać pod postacią zapalenia mózgu, uszkodzenia mózgu. Bakteria produkuje toksynę, która uszkadza centralny układ nerwowy. Chcemy tę grupę wiekową zabezpieczyć, a to tylko umożliwia szczepienie w ciąży. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, należy zaszczepić się od 26 tyg. wzwyż - podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości