W tym roku lawinowo rośnie liczba przypadków krztuśca. To ciężka choroba zakaźna, która dla dzieci może mieć nawet skutki śmiertelne. Kluczowe jest więc szczepienie. W związku z tym rusza specjalna akcja dla kobiet w ciąży. Jak się do niej zgłosić? Na co jeszcze możemy się zaszczepić w najbliższym czasie? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Szczepienia na krztusiec dla ciężarnych
Szczepienie na krztusiec podczas ciąży nie tylko chroni matkę, ale również dziecko. Jak podało Ministerstwo Zdrowia "szczepienie kobiet w ciąży chroni niemowlęta przed zachorowaniem na krztusiec od dnia porodu". W związku z rosnącą liczbą zakażeń tą chorobą - MZ poinformowało o specjalnej kampanii dla kobiet ciężarnych. Wszystko dlatego, że dzieciom szczepienie podaje się dopiero w 2. miesiącu życia. Tymczasem można chronić dzieci poprzez szczepienia matek.
- W związku z tym minister Izabela Leszczyna postanowiła zwiększyć dostęp do szczepień przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży, umożliwiając im bezpłatne szczepienie. Szczepienie przeciw krztuścowi od wielu lat jest szczepieniem płatnym, zalecanym (zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych). Od 15 października kobiety w ciąży będą mogły się zaszczepić szczepionką finansowaną przez Ministra Zdrowia w swoich przychodniach POZ - podano w komunikacie.
Aktualnie mamy do czynienia z rekordowym odsetkiem zachorowań na krztusieć - 17 tys. przypadków rocznie. Dlaczego choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży? - Krztusiec polega przede wszystkim na bardzo ciężkim, uciążliwym kaszlu. Czyli cały czas ta przepona przy kaszlu pracuje. To może spowodować wcześniejszy poród, uszkodzenie przepony, a nawet we wczesnej ciąży poronienie. A jednocześnie to bardzo źle wpływa na płód, ponieważ w tych napadach kaszlu często dochodzi do niedotlenienia - tłumaczył Paweł Grzesiowski.
Krztusiec jest równie niebezpieczny dla noworodków. - Odporność, którą wytworzy mama, przechodzi przez łożysko do płodu, a potem jest obecna u noworodka - tłumaczył główny inspektor sanitarny.
Jak skorzystać ze szczepienia dla ciężarnych na krztusiec? Od kiedy?
Jeśli jesteś w ciąży i chcesz się zaszczepić przeciwko krztuścowi, to od 15 października:
- zgłoś się do swojego lekarza POZ i umów termin wizyty,
- przyjdź do POZ na szczepienie w wyznaczonym terminie.
Przychodnia może szczepionkę samodzielnie zamówić w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE).
Niektóre kobiety, które zgłosiły się po szczepienia 15 października, nie otrzymały jej. Dlaczego? - Od 15 weszło w życie prawo (...) ale żeby móc się zaszczepić w ciąży bezpłatnie, trzeba zapewnić szczepionkę w gabinetach szczepień i tego nie dało się zrobić od wczoraj, bo najpierw lekarz musi zamówić szczepionki - mówił Paweł Grzesiowski i dodał, że po skierowanie już można się udać.
Na jakim etapie ciąży należy się szczepić? Co, jeśli kobieta chorowała na krztusiec przed zajściem w ciążę? Na co jeszcze warto się zaszczepić? Sprawdźcie w materiale wideo.
Sprawdź, co warto wiedzieć o tej chorobie. Więcej przeczytasz tutaj: Krztusiec, koklusz, czarny kaszel - ta choroba ma wiele imion, a nieleczona może prowadzić do tragedii.
Zobacz także:
- Kolejny europejski kraj walczy z krztuścem. Dlaczego chorych przybywa?
- Lekarze alarmują: "Krztusiec atakuje dorosłych". Przechorowanie i jedna szczepionka nie ochronią
- Noworodek zmarł na czarny kaszel. "Jest naprawdę niebezpieczną chorobą"
Autor: Teofila Siewko, Michalina Kobla
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: ArtMarie/Getty Images