Rak piersi - co to za choroba? "Codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie"

Różowa wstążka
Rak piersi - co to za choroba? "Codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie"
Źródło: Victor Plop / 500px/Getty Images
Rak piersi to potoczna nazwa raka sutka bądź gruczołu sutkowego. Stanowi 25% ogółu wszystkich wykrywanych złośliwych nowotworów u kobiet. Co roku stwierdza się kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Co warto na ten temat wiedzieć? Jakie są objawy choroby i jak się ją diagnozuje? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN przy okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rak piersi to nie wyrok
Źródło: Dzień Dobry TVN

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Ustanowiony został przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi. Ma na celu promowanie badań profilaktycznych i rzetelnej wiedzy. Co więcej, październik jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Piersi. 

Jak podaje portal zwrotnikraka.pl, "w naszym kraju raka piersi rozpoznaje się u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie". Różowa wstążka jest symbolem raka piersi.

Czym jest rak piersi?

Rak piersi, a właściwie rak sutka, jest nowotworem złośliwym gruczołu sutkowego, który wywodzi się z tkanki nabłonkowej. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Jednak także mężczyźni mogą zachorować - są to rzadkie przypadki, a do tego późno rozpoznawane.

Nowotwór ten dzieli się w zależności od ich lokalizacji, typu histologicznego oraz inwazyjności.

- Nie każdy guz piersi jest rakiem, lecz do chwili wyjaśnienia jego natury powinien być traktowany jako potencjalny nowotwór złośliwy - podaje portal zwrotnikraka.pl.

Jak objawia się rak piersi?

W zależności od stopnia zaawansowania raka jego objawy są różne. W początkowym okresie rozwoju jednak najczęściej przebiegają bezobjawowo i wykrycie nowotworu możliwe jest podczas badania diagnostycznego piersi, np. profilaktycznej mammografii.

Kiedy choroba się rozwija, objawiają się różne objawy, takie jak:

  • wyczuwalny guz,
  • asymetria piersi,
  • wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,
  • zaczerwienienie skóry,
  • jednostronny wyciek z brodawki.

Diagnostyka i rozpoznanie raka piersi

Do diagnostyki i rozpoznawania raka piersi wykorzystuje się:

  • badanie USG piersi,
  • badanie mammograficzne piersi, w tym mammografię kontrastową,
  • rezonans magnetyczny.

Mammografia może zostać wykonana bezpłatnie - dotyczy to kobiet między 45. a 75. rokiem życia, które nie miały wykonywanego badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy bądź są w grupie ryzyka. Między 50. a 69. rokiem życia badanie to powinno być wykonywane co roku.

Młodsze pacjentki, między 20. a 30. rokiem życia, powinny wykonywać USG piersi co 2 lata, a po 30. roku życia co roku. W przypadku pacjentek z grupy ryzyka często zaleca się częstsze badania.

Leczenie raka piersi

Rak piersi nie zawsze leczony jest chemioterapią. Im szybciej zostanie wykryty, tym szybsze będzie rozpoczęcia leczenia. W zależności od stadium rozwoju choroby podejmuje się różne terapie. W przypadku nowotworu przedinwazyjnego przewodowego piersi (DSCI) stosowane jest leczenie chirurgiczne, leczenie oszczędzające pierś z uzupełniająca radioterapią bądź wykonanie mastektomii.

W przypadku leczenia radykalnego wczesnego raka piersi wykorzystuje się: chirurgię, radioterapię, hormonoterapię, chemioterapię oraz leczenie anty-HER2.

Leczenie raka piersi uwzględnia więc wielodyscyplinarną terapię skojarzoną - stosuje się metody leczenia miejscowego (tj. radioterapię i zabieg chirurgiczny raka piersi oraz postępowanie systemowe, np. chemioterapię, hormonoterapię itd.).

Profilaktyka i czynniki ryzyka raka piersi

Profilaktyka jest ściśle powiązana z czynnikami ryzyka raka piersi. Oprócz skłonności genetycznych na rozwój tego nowotworu ma również wiele czynników, takich jak:

  • płeć,
  • czynniki geograficzne,
  • wiek,
  • przebieg miesiączkowania,
  • przebieg ciąży,
  • choroby sutka,
  • ekspozycja na promieniowanie jonizujące.

Ponadto podejrzewa się, że do czynników zwiększających ryzyko zalicza się przyjmowanie zewnątrzpochodnych estrogenów, zastępcza terapia estrogenowa, przyjmowanie doustnej antykoncepcji, nadwaga, dieta wysokotłuszczowa i spożywanie alkoholu. 

W profilaktyce kluczowe jest także regularne wykonywanie regularnych diagnostycznych badań piersi, np. samobadania, mammografii czy USG. Wcześnie wykryty nowotwór można z powodzeniem wyleczyć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także inne nasze materiały, na temat raka piersi:

podziel się:

Pozostałe wiadomości