Paweł Grzesiowski

  Słońce ostatnio nie daje o sobie zapomnieć. Nic więc dziwnego, że wiele osób postanowiło skorzystać z jego promieni. Jednak nie wszystkim może to wyjść na dobre. Z opalania powinni zrezygnować ci, którzy niedawno przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19. Jak długo trzeba się powstrzymać? Dlaczego jest to takie ważne? Wyjaśniają dr Łukasz Preibisz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej oraz dr Paweł Grzesiowski immunolog, ekspert profilaktyki zakażeń.

  Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bardzo często prowadzi do zapalenia płuc. Czy zmiany widoczne tylko w jednym płucu także świadczą o COVID-19? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Wpis na Twitterze eksperta Naczelnej Izby Lekarskiej ds. COVID-19 dra Pawła Grzesiowskiego wywołał burzę w mediach. Specjalista poruszył w nim kwestię braku uzyskania odporności przez niektórych pacjentów. Sprawdziliśmy u źródła, co na ten temat sądzi autor wypowiedzi, któremu zarzucono straszenie przed szczepieniami.

  Całkowita utrata węchu jest uznawana przez lekarzy za jeden z charakterystycznych i podstawowych objawów pierwotnej wersji koronawirusa. W wyniku czego dochodzi do tego rodzaju zaburzeń? Co zrobić, kiedy nie znikną w ciągu kilku tygodni?

  Pojawia się wiele pytań o szczepionki. Niektórzy zastanawiają się, czy mogą przyjąć dwie różne szczepionki przeciw COVID-19 – pochodzące od różnych producentów. Dr Pawel Grzesiowski opowiada, czy jest to możliwe.

  1,4 mln Polaków jest już po dwóch dawkach szczepionki przeciwko COVID-19. Niektórzy zaobserwowali niepożądane odczyny poszczepienne. Czym są, co oznaczają i czy stanowią dowód lepszej odpowiedzi organizmu po przyjęciu preparatu? Na te pytania odpowiedział w naszym programie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Wiek, nadciśnienie czy zwiększona masa ciała – to tylko kilka z wielu czynników, które wpływają na gorszy przebieg zakażenia koronawirusem. I chociaż na COVID-19 nie ma jeszcze leku, to najnowszy algorytm stworzony przez duńskich naukowców pomaga w walce z wirusem. W jaki sposób?

  Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności antidotum otrzymują osoby związane z ochroną zdrowia oraz seniorzy. Czy osoby, które mają już wyznaczony termin szczepienia mogą sobie wybrać szczepionkę, którą zostaną zaszczepieni?

  Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce ruszyły 27 grudnia. Od 15 stycznia zapisywać mogą się osoby z tzw. "grupy pierwszej". Dr Paweł Grzesiowski opowiedział o szczepieniach i związanymi z nimi wyzwaniami.

  Mimo że pandemia trwa od kilku miesięcy i naukowcy prześcigają się w badaniach, dzięki którym uzyskujemy coraz więcej informacji na temat koronawirusa, to jednak jest jeszcze wiele wątpliwości. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczyło leków, w które warto się zaopatrzyć w razie zarażenia się koronawirusem.

  Media społecznościowe obiegła informacja, że 20 dzieci ma zostać wypisanych z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, aby zwolnić łóżka dla chorych zakażonych koronawirusem. Najmłodszy z pacjentów ma 10 lat. - Wieść o opuszczeniu bezpiecznego miejsca wywołała u nich nasilenie objawów chorób - poinformowała Sylwia Matych.

  Koronawirus, który towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal się rozprzestrzenia. Chorych przybywa na całym świecie, także w Polsce. Coraz więcej jest wątpliwości związanych z COVID-19. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczy utraty węchu. Czy zawsze oznacza zakażenie?

  Lekarze i Regionalne Centra Krwiodawstwa apelują do ozdrowieńców o oddawanie krwi, ponieważ znajdujące się w niej osocze może pomóc chorym na Covid-19. O tym, jakie warunki trzeba spełniać, by to zrobić i gdzie się zgłosić mówili dr Paweł Grzesiowski i Dorota Gardias.

  Koronawirus nie ustępuje. W ostatnim tygodniu liczba przypadków w Polsce diametralnie wzrosła. W związku z tym zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia – czy będą wystarczające? O tym rozmawialiśmy z drem Pawłem Grzesiowskim, ekspertem profilaktyki zakażeń.

  Dużo ostatnio mówi się o szczepieniach na grypę. Temat ten także interesuje widzów Dzień Dobry TVN. Świadczą o tym chociażby pytania, które do nas nadesłali w ostatnim czasie. O odpowiedzi na nie poprosiliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, immunologa i eksperta profilaktyki zakaźnej.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia grozi nam epidemia. Z danych wynika, że tylko w pierwszej połowie 2018 r. w Europie odnotowano blisko 8 razy więcej przypadków odry niż w całym 2016 roku. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dra Pawła Grzesiowskiego, aby zapytać, z jakiego powodu wirus odry się rozprzestrzenia? Czy mogą być za to odpowiedzialni rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci? Dlaczego lekarze porównują wirusa odry do HIV?

  Ostatnia w Polsce epidemia ospy prawdziwej wybuchła w 1963 roku we Wrocławiu. Jak do niej doszło? Ile osób zachorowało? Czy ospa prawdziwa podobna jest do wietrznej? W jakich krajach pozostawiono magazyny przechowujące wirusa ospy prawdziwej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dr n. med. Pawła Grzesiowskiego. Naszego gościa zapytaliśmy również, skąd się biorą wirusy, jak się przenoszą i czy mogą zagrozić naszej cywilizacji.

  Idąc do lekarza, warto odpowiednio się przygotować. Dlaczego? Jakie informacje uzyskane od nas pomogą lekarzowi postawić właściwą diagnozę? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dra n. med. Pawła Grzesiowskiego. Nasz gość zaapelował również, aby przed wizytą u lekarza zadbać o higienę.

  Zawroty, bóle głowy, nudności i wymioty - to niektóre z objawów choroby lokomocyjnej, która może uprzykrzyć drogę niejednemu podróżnemu. Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej i, jak można sobie z nią radzić? Czy to przypadłość tylko najmłodszych? O chorobie lokomocyjnej rozmawialiśmy z Pawłem Grzesiowskim, pediatrą i immunologiem. Jak przygotować się do podróży z dzieckiem, które ma chorobę lokomocyjną?

  Niektóre kobiety w ciąży palą i do tego uważają, że to co robią nie szkodzi ani dziecku, ani jej. Prawda jest jednak zupełnie inne. O to, jak palenie wpływa na ciążę zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN ginekologa i położnika dra Grzegorza Południewskiego i pediatrę dra Pawła Grzesiowskiego. Czy to prawda, że dzieci kobiet palących w ciąży są znacznie mniejsze i mniej odporne?

  Do tej pory karą za nieszczepienie dziecka był mandat. Rodzice płacili i dalej nie szczepili. Ostatnio do sądów spłynęły pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich rodzicom, którzy nie zaszczepili swoich dzieci. Czy to zbyt drastyczne posunięcie? Jak takie ograniczenie będzie wyglądało w praktyce? I czemu część rodziców boi się szczepień? O tym w Dzień Dobry TVN dr n. med. Paweł Grzesiowski i prawnik Eliza Kuna.

  Okazuje się, że od flory bakteryjnej w jelitach zależy, czy jesteśmy szczupli, czy otyli. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN immunologa dr Pawła Grzesiowskiego. Dowiedzieliśmy się również, co niszczy florę bakteryjną i jak działają probiotyki.

  Doszły do nas niepokojące wieści - otóż według Światowej Organizacji Zdrowia aż 40 proc. antybiotyków jest przepisywanych niewłaściwie. O przyczynach tego zjawiska i skutkach dla zdrowia rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN internistą dr. Pawłem Grzesiowskim. Kiedy antybiotyk jest rzeczywiście niezbędny? Do czego potrzebne są probiotyki?

  Wyjazdy zagraniczne, zwłaszcza w rejony tropikalne, niosą ze sobą ryzyko zarażenia się lokalnymi chorobami. W studiu Dzień Dobry Wakacje dr Paweł Grzesiowski powiedział, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przygotowując się do wyjazdu. Z jakim wyprzedzeniem powinniśmy pomyśleć o egzotycznej wyprawie, by zdążyć, przygotować się do niej pod względem zdrowotnym?

  Nie tylko zwierzęta mają pasożyty. Także ludzie są przez nie atakowane. I właśnie w celu pozbycia się ich z organizmu coraz więcej osób poddaje się tzw. odrobaczaniu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, aby zapytać, w jaki sposób możemy się zarazić pasożytami, co może świadczyć o ty, że je mamy i czy zwalczanie ich na własną rękę, bez sprawdzenia prawdziwej przyczyny dolegliwości, jest bezpieczne.

  Od 1 stycznia tego roku każde dziecko musi mieć swoją książeczkę zdrowia. Rodzice powinni ją zabierać na każdą wizytę u lekarza. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dra Pawła Grzesiowskiego, by zapytać, co znajduje się w książeczce, gdzie należy się po nią zgłosić i dlaczego jej posiadanie jest takie istotne.

  Amerykańscy chemicy: David Withlock i Jasmina Aganovic chcą, abyśmy zamiast mydła używali bakterii w płynie. Podobno dzięki temu będziemy zdrowsi. Ponadto, według nich "czysty" nie znaczy "zdrowy". W celu potwierdzenia tej tezy David od 12 lat nie kąpie się. Chce w ten sposób wytworzyć taki ekosystem, w którym bakterie na jego skórze będą mogły odżywiać się tym, co sam wydziela naturalnie. Zobaczcie do jakich wniosków już doszli. Z naukowcami rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.

  Nie możecie spać z powodu swoich nóg, które zamiast odpoczywać razem z Wami mają ochotę spacerować? Jeśli tak, to być może cierpicie na zespół niespokojnych nóg. Gość Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski powiedział, jakie są przyczyny występowania tego zespołu, objawy i jak leczyć tę chorobę.

  Śpisz 8 godzin i nadal czujesz się zmęczona? Boli cię głowa? Czy odpowiada za to - jak sugeruje Marcin Prokop - tajemniczy wirus, czy może to po prostu zwykłe zmęczenie? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego. Jakie choroby objawiają się w postaci chronicznego zmęczenia?

  W bardzo wielu miejscach w Polsce brakuje szczepionek na błonicę, krztusiec, różyczkę, świnkę i tężec. Pomimo tego Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że wszystkie dostawy są realizowane zgodnie z wcześniej przygotowanym planem. skąd ta rozbieżność? Czy opóźnienie w podaniu szczepionki może mieć poważne konsekwencje zdrowotne? Czy grożą nam epidemie? Zapytaliśmy o to Pawła Grzesiowskiego, internistę i pediatrę.