Szczepienia dla dorosłych
Prof. dr hab. Aleksandra A. Zasada w trakcie programu odpowiadała na pytania zadawane na czacie. Co najbardziej ciekawiło widzów Dzień Dobry TVN?
- Było duże zainteresowanie. Wiele pytań dotyczyło przede wszystkim szczepień osób dorosłych. Wiele osób pytało o krztusiec, o szczepienia kobiet w ciąży, o szczepienia osób, które mają choroby współistniejące - powiedziała ekspertka.
Jakie szczepienia są zalecane osobom dorosłym?
- Przede wszystkim w zaleceniach brana jest pod uwagę historia szczepień danego pacjenta, wiek, ale także inne czynniki, jak na przykład jego aktywności, jego choroby współistniejące, jego styl życia. Na przykład osoby, które często przebywają w lesie, w parku, czy to ze względu na wykonywaną pracę, czy to ze względu na aktywności, jakie uprawiają, są bardziej narażone na ukąszenia kleszczy. Kleszcze przenoszą wirus, który powoduje kleszczowe zapalenie mózgu. Stąd takie osoby powinny rozważyć zaszczepienie się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu - wskazała kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny).
Osoby, które szczepiły się w dzieciństwie, powinny po latach przyjąć dawkę przypominającą. Dlaczego to tak ważne?
- Mamy choroby, na które byliśmy szczepieni w dzieciństwie i szczepienie to dla części chorób zapewnia nam ochronę przez całe życie. Natomiast niestety jest część takich chorób, gdzie te szczepienia trzeba przypominać, to na przykład krztusiec. Teraz mamy wzrost zachorowań na krztusiec. Bardzo dużo pytań na czacie dotyczyło krztuśca. Jest to choroba, na którą byliśmy szczepieni w dzieciństwie, ale żeby zapewnić ochronę, należy przyjmować dawki przypominające co 10 lat. Tylko w ten sposób nasz układ odpornościowy będzie w stanie sobie poradzić w przypadku kontaktu z patogenem - wyjaśniła prof. dr hab. Aleksandra A. Zasada.
Szczepionki jako profilaktyka zdrowia
Co roku powraca temat szczepionek przeciwko grypie. Czy osoby starsze powinny się szczepić, by ustrzec się tej ciężkiej choroby?
- Tak, grypa powoduje powikłania u osób starszych, szczególnie u seniorów. Także u osób, które mają choroby współistniejące, ale też ciężej przechodzą grypę kobiety w ciąży. Dlatego warto rozważyć szczepienie zarówno u seniorów, zresztą dla osób 65+ ta szczepionka jest w pełni refundowana. Dla kobiet w ciąży również jest w pełni refundowana - przekazała specjalistka.
Dorośli mogą zaszczepić się również przeciw zapaleniu wątroby typu B.
- Od pewnego czasu szczepienie przeciw zapaleniu wątroby typu B jest w kalendarzu szczepień obowiązkowych dzieci. Osoby dorosłe nie miały tego szczepienia w kalendarzu, gdy były dziećmi, więc warto o tym szczepieniu pomyśleć. Jeżeli planowany jest jakiś zabieg, to oczywiście zalecane zazwyczaj jest to szczepienie. Natomiast do zabiegu przygotowujemy się ileś tygodni. Można przyjąć to szczepienie tak, aby była odpowiednia ochrona w chwili, gdy zabieg będzie wykonywany. Zawsze może się zdarzyć tak, że zabieg będzie potrzebny natychmiast. I wtedy po prostu już będziemy zaszczepieni i jesteśmy chronieni przeciw WZW B - podsumowała prof. dr hab. Aleksandra A. Zasada.
Szczepienia dla seniorów. CZAT z ekspertem
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Halucynacje, osłabienie i brak koncentracji. Jak długo można żyć bez snu?
- Antybiotyki są dobre, ale nie na wszystko. Co powinniśmy wiedzieć o antybiotykoterapii?
- Powstanie nowy lek na otyłość? Badacze bliscy przełomowego odkrycia
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News