Ruszyły darmowe szczepienia dla seniorów i kobiet w ciąży. "Łatwiej i taniej jest zapobiegać"

Ruszyły szczepienia dla seniorów i kobiet w ciąży
Ruszyły szczepienia dla seniorów i kobiet w ciąży
Źródło: GettyImages/Johner Images

1 kwietnia 2025 r. ruszyły bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi RSV dla seniorów i kobiet w ciąży. Ponadto osoby, które ukończyły 65. rok życia i mają choroby współistniejące mogą też zaszczepić się przeciwko innej chorobie. Jakiej? Sprawdź.

Dalsza część tekstu pod wideo:

DD_20250207_RSV_REP_napisy
Fala zachorowań na RSV - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Darmowe szczepionki dla seniorów i kobiet w ciąży

Już od 1 kwietnia ruszają darmowe szczepienia dla grupy seniorów 65+ oraz kobiet w ciąży przeciwko RSV. Oprócz tego seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia i mają choroby współistniejące mogą zaszczepić się też przeciwko półpaścowi. Są to takie schorzenia jak: cukrzyca, choroba nowotworowa, przewlekłe schorzenia serca, płuc i nerek, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), stwardnienie rozsiane (SM), zakażenie wirusem HIV, białaczka czy szpiczak mnogi.

W przypadku pacjentów w wieku od 18 do 65 lat, ze schorzeniami wymienionymi w obwieszczeniu ministra zdrowia z 19 marca 2025 roku w sprawie wykazu refundowanych leków, środków odżywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, szczepienie to jest dostępne z 50-procentową refundacją

- Cieszę się z decyzji o włączeniu szczepienia przeciw półpaścowi na listę bezpłatnych leków dla seniorów z chorobami współistniejącymi. Zdecydowana większość seniorów ma wielochorobowość, tak więc będzie miała dostęp do bezpłatnej szczepionki. Oby takich decyzji było więcej. Jestem za tym, żeby było jak najwięcej bezpłatnych szczepień dla osób 65 plus, zgodnie z zasadą, że łatwiej i taniej dla systemu ochrony zdrowia jest zapobiegać chorobom niż je potem leczyć - powiedział dla PAP, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Targowski.

Lekarz powinien poinformować pacjenta?

Seniorzy muszą jednak wiedzieć o tym, że mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia. Ponieważ kluczowa jest tu rola lekarzy, zwłaszcza lekarzy rodzinnych. Dr n. med. Justyna Tymińska, członek Zarządu Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej zaznaczyła, że podczas każdej wizyty, warto wspomnieć o szczepieniach.

- Wiele osób zaszczepi się, jeśli usłyszy od swojego lekarza, że warto to zrobić. Jeśli pacjent obawia się działań niepożądanych, warto z nim na ten temat rozmawiać. Ja sama mówię o najczęstszych działaniach niepożądanych, takich jak niewielki ból w miejscu wkłucia czy gorączka, i o tym, jak sobie z nimi poradzić. To budzi zaufanie pacjentów i z reguły po takiej rozmowie decydują się na zaszczepienie - przekazała dr. n. med. Justyna Tymińska.

Półpasiec to choroba wywoływana przez wirus ospy wietrznej oraz półpaśca. Jest to reaktywacja utajonego zakażenia tym wirusem, co oznacza, że może on wystąpić u osób, które chorowały na ospę wietrzną. Do głównych objawów należą: bolesna wysypka, zwykle na tułowiu, po jednej stronie. RSV należy do grupy wirusów wywołujących zakażenia dróg oddechowych człowieka. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości