Lubisz przeglądać telefon na plaży? Możesz trwale uszkodzić wzrok

Lubisz przeglądać telefon na plaży? Lepiej tego nie rób, bo możesz trwale uszkodzić wzrok

Lubisz przeglądać telefon na plaży? Lepiej tego nie rób, bo możesz trwale uszkodzić wzrok
Źródło: Dzień Dobry TVN
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Prezbiopia – problem nas wszystkich?
Prezbiopia – problem nas wszystkich?
Pielęgnacja skóry wokół oczu w wieku 20, 30, 40 i 50 lat
Pielęgnacja skóry wokół oczu w wieku 20, 30, 40 i 50 lat
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczu
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczu
Czym jest zespół suchego oka?
Czym jest zespół suchego oka?

Nawet krótkotrwałe patrzenie na słońce bez właściwej ochrony może niszczyć wzrok. Szczególnie niebezpieczne okazuje się być wpatrywanie w telefon w upalny dzień - przykładowo, podczas pozowania do plażowego selfie. Jak chronić oczy?

Choroby oczu po wpatrywaniu się w telefony i tablety

Włoscy okuliści ostrzegają, że selfie robione na słońcu może powodować urazy oczu. Także długie wpatrywanie się w smartfona lub tablet może uszkadzać siatkówkę oka.

Opisane w medycznym czasopiśmie "Journal of Medical Case Reports" przypadki dotyczyły dwóch osób - 30-latka, który przez trzy godziny czytał książkę na tablecie w trakcie wycieczki w góry, oraz 20-latki, która przez dwie godziny na plaży patrzyła w smartfona. U tych osób zaobserwowano choroby plamki żółtej. Jak wyjaśnił Scipione Rossi, dyrektor oddziału okulistyki jednego z rzymskich szpitali, "to oczywiste przykłady makulopatii słonecznej". Nierozważne zachowania mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia i ograniczenia widzenia.

Czytanie książek na telefonie lub tablecie

Jak wyjaśnili lekarze, nawet kilka sekund patrzenia bezpośrednio na słońce, może powodować fototermiczne uszkodzenie siatkówki. Może dojść do oparzenia, nawet nieodwracalnego w skutkach, podobnego do tego, kiedy obserwuje się zaćmienie słońca bez specjalnej ochrony.

W przypadku wpatrywania się w ekran telefonu czy tabletu można doznać podobnych obrażeń. Działają one bowiem jak powierzchnia odbijająca, czyli lustro. W efekcie patrzenie się na nie ma negatywny wpływ na plamkę żółtą na siatkówce. Nawet zwykłe selfie robione w pełnym słońcu może powodować takie efekty. Lekarze zalecają unikanie przedłużonego korzystania z tabletów i smartfonów w pełnym słońcu bez korzystania z odpowiedniej ochorny - czyli np. okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości