Jak poprawić wzrok? Domowe sposoby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta u okulisty

Coraz więcej Polaków ma problem z oczami. Osłabienie wzroku wynika przede wszystkim z ogromnych ilości czasu, jaki ludzie spędzają przed ekranem komputera, tabletu, smartfona i telewizora. Do tego dochodzi niewłaściwa, niezdrowa dieta oraz niesprzyjające zdrowym oczom warunki środowiskowe.

Na poprawę wzroku można kupić całą siatkę leków, preparatów i kropli. Część z nich jest oczywiście skuteczna, natomiast bez odpowiedniej diety, zmiany nawyków oraz świadomej, codziennej troski o wzrok nie można liczyć na spektakularne efekty. Od czego więc zacząć?

Co poprawia wzrok?

Preparaty poprawiające wzrok powinno się traktować właściwie jedynie jako dodatek do zdrowych nawyków i świadomej diety. Po pierwsze, to właśnie dieta i pytanie, co jeść na poprawę wzroku, powinny zwrócić uwagę osób, które chcą zadbać o swoje oczy. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, które przekłada się na odpowiednie nawilżenie gałek ocznych.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Obok diety na poprawę wzroku powinny znaleźć się również ćwiczenia poprawiające wzrok, które nie zajmują dużych ilości czasu i właściwie można wykonać je w każdym miejscu. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu. Skuteczne tabletki na poprawę wzroku warto skonsultować z okulistą. Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy już noszą okulary lub soczewki, jest wizyta u profesjonalnego optometrysty. Źle dobrane okulary czy soczewki mogą bowiem przyczyniać się do pogorszenia wzroku.

Co jeść na poprawę wzroku?

Dieta na poprawę wzroku może zdziałać dużo więcej niż zioła, krople albo inne preparaty poprawiające wzrok. Dieta na zdrowe oczy polecana jest nie tylko tym, którzy już mają problemy ze wzrokiem, lecz także tym, którzy są na te problemy narażeni w przyszłości, na przykład ze względu na charakter swojej pracy (8 lub więcej godzin przed komputerem dziennie). Witaminy na poprawę wzroku, które powinny się znaleźć w diecie:

  • witamina A – zwalcza wolne rodniki uszkadzające wzrok; ma znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu fotoreceptorów siatkówki oka, a jej mała ilość przyczynia się do kurzej ślepoty; niedobory witaminy A prowadzą do suchości oka, owrzodzeń oraz blizn rogówki;
  • witamina C – odpowiada za trwałość naczyń krwionośnych i regenerację rogówki; jej niedobór sprzyja krwotokom i wylewom uszkadzającym wzrok;
  • witamina E – wspomaga przyswajanie beta-karotenu, poprawia szczelność błon komórkowych i chroni przed utlenianiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Witaminy na poprawę wzroku można znaleźć w następujących produktach:

  • marchew, pomidory brzoskwinie – witamina A;
  • natka pietruszki, kapusta, papryka, truskawki, kiwi, cytrusy – witamina C;
  • oleje roślinne – witamina E.

Do diety warto włączyć także produkty bogate w antocyjany, czyli flawonoidy działające jako ciemne barwniki warzyw i owoców. Borówki w diecie to doskonały sposób, jak poprawić wzrok krótkowidza. Warto zadbać także o obecność w diecie czerwonych, pomarańczowych i różowych barwników, czyli karotenoidów. Zapobiegają one wadom wzroku, zaćmie oraz zwyrodnieniu plamki żółtej.

Warto pamiętać również o prawidłowym nawodnieniu. Należy odpowiednio często przyjmować płyny (2–2,5 l dziennie). Najlepiej wodę, ewentualnie zioła, choć w umiarkowanych ilościach. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie spożywania kawy i herbaty.

Jak poprawić wzrok bez okularów?

Ostrość widzenia można poprawić dzięki regularnemu wykonywaniu prostych ćwiczeń. Domowe sposoby na poprawę wzroku to m.in.:

  • kreślenie oczami ósemek;
  • skupianie wzroku na bliskim i dalekim punkcie, wykonywanie tego zadania naprzemiennie;
  • uważne patrzenie na oddalający się i przybliżający punkt.

Jak poprawić sobie wzrok?

Laserowa korekta wzroku jest czasami jedynym zasadnym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które chciałyby zrezygnować z noszenia okularów i soczewek. Należy jednak pamiętać, że odpowiednia dieta, suplementacja luteiny, właściwe nawodnienie organizmu i regularne ćwiczenia wzroku mogą zdziałać naprawdę dużo.

Warto również pamiętać o higienie pracy. Kiedy tylko to możliwe, dobrze zrezygnować z pracy przy komputerze. Jeśli wykonywany zawód wymaga ciągłego obcowania z tego typu sprzętem, warto robić sobie krótkie, a częste przerwy od nieustannego patrzenia w monitor. Ważne jest również regularne nawilżanie spojówki za pomocą kropli, tzw. sztucznych łez.

Dobrym rozwiązaniem jest także odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu. O ile w pracy rzadko można mieć na to wpływ, o tyle w domu zakup nawilżacza powietrza traktować można jako inwestycję m.in. w lepszy wzrok.

Wzrok należy chronić szczególnie latem. Okulary przeciwsłoneczne to równie ważny element dla ochrony wzroku, jak krem z filtrem dla skóry twarzy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stevica Mrdja/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości