Co psuje dzieciom wzrok? "Nasze oko nie jest stworzone do pracy z bliska"

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widziećDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wady wzroku występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Co gorsza, problemy mogą się rozwinąć nawet w pierwszych miesiącach życia malucha. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice regularnie odwiedzali ze swoją pociechą okulistę, a także zwracali uwagę na niepokojące sygnały. Jakie? Z okazji Światowego Dnia Wzroku przypominamy rozmowę w Dzień Dobry TVN z Moniką Dzięgielewską, okulistką dziecięcą.

Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy ze wzrokiem?

Bardzo często zdarza się, że dziecko nie wie, że z jego wzrokiem jest coś nie tak. - Rodzi się z wadą wzroku albo na obu oczach, albo w jednym. Jeśli na obydwa, to absolutnie nie ma pojęcia, że ma wadę wzroku. Traktuje to jako normalne i absolutnie nie powie nam, że źle widzi - mówiła w Dzień Dobry TVN Monika Dzięgielewska, okulista dziecięcy.

Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy wada obejmuje tylko jedno oko. - Jak dziecko skończy rok i wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, [...] powinniśmy nasze dziecko zbadać, bo niebezpieczna jest wada tylko jednego oka - dodała specjalistka. Gdy wada jest w obu oczach, uwagę rodziców powinno zwrócić to, że maluch podchodzi bardzo blisko do telewizora, żeby coś zobaczyć czy przysuwa książeczkę, żeby zobaczyć obrazki.

- Jeżeli jest bardzo duża wada wzroku, jeżeli jest to małe dziecko, to wykazuje małe zainteresowanie zabawkami, karuzelą, która wisi nad nim, różnymi gadżetami, które pokazujemy, aby nawiązać z nim kontakt - wskazywała nasza gościni. Rodziców powinna zaniepokoić również sytuacja, gdy pociecha nie wodzi wzrokiem za twarzą mamy czy taty.

Badanie wzroku u dziecka. Jak wygląda?

- Musimy przede wszystkim sprawdzić u takiego dzieciaczka, który przyjdzie, [...] czy prawidłowo wodzi oczami we wszystkie strony. Zajmujemy się u nas przede wszystkim zezami, [...], tak że ja pacjenta obserwuję od chwili, gdy wejdzie do gabinetu, czy ustawia jakoś głowę - tłumaczyła okulistka. Podczas badania ocenia się także to, czy dziecko ma prawidłowo rozwinięte widzenie obuoczne.

Rodzice muszą pamiętać, że wzrok dzieci psuje korzystanie z tabletów, telefonów czy komputerów. - Nasze oko nie jest stworzone do pracy z bliska [...], wszystko to, co do bliży, psuje i powoduje krótkowzroczność - ostrzegała Monika Dzięgielewska.

Światowy Dzień Wzroku

Święto skupione na naszych oczach zorganizowała międzynarodowa koalicja VISION 2020. Celem jest walka i całkowite wyeliminowanie przyczyn ślepoty. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w października 2006 roku, a patronat nad nimi objął sam Zbigniew Religa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości