Newsy

Niewidomy pacjent odzyskał wzrok dzięki wodorostom. Na czym polegał nowatorski zabieg?

Newsy

Moment RFMichael Siward/Getty Images

Naukowcy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii dokonali niemożliwego. Badacze wstrzyknęli niewidomej osobie geny wodorostów, dzięki czemu częściowo odzyskała ona wzrok. Lekarze zapowiedzieli już, że taki zabieg przejdą kolejni pacjenci.

Niewidomy odzyskał wzrok dzięki wodorostom

Pionierski zabieg został przeprowadzony przez zespół naukowców z francuskiego Instytutu Wzroku, Uniwersytetu z Pittsburgha (USA) i Instytutu Okulistyki Cząsteczkowej z Bazylei (Szwajcaria). Przeprowadzono go u pacjenta, który stracił wzrok z powodu retinopatii barwnikowej. Naukowcy zaaplikowali mu geny wodorostów z adenowirusem. Dzięki niemu geny mogły dotrzeć do odpowiednich komórek i zmodyfikować je. Do tej pory podobne zabiegi wykonywano jedynie na zwierzętach laboratoryjnych.

Mimo że pacjent przeszedł zabieg półtora roku temu, to badacze poinformowali o tym dopiero teraz. Lekarze zwlekali z ogłoszeniem sukcesem, ponieważ chcieli mieć absolutną pewność, że zabieg się udał.

Kolejni pacjenci odzyskają wzrok

Pacjent, który przeszedł nowatorski zabieg, był niewidomy. Teraz widzi kształty, wie gdzie przedmioty się znajdują, potrafi je policzyć i wziąć do ręki. Choć jego wzrok wraca, to nie potrafi jeszcze rozróżniać kolorów. Cały czas musi też korzystać ze specjalnych okularów.

Lekarze poinformowali, że w najbliższym czasie podobny zabieg przejdzie jeszcze co najmniej dziewięć osób.

Matka trójki dzieci traci wzrok. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Ewa Farna w pierwszym singlu po długiej przerwie. Artystka pokazała ciało po ciąży. "Blizny jak stary film"

Eliza walczyła o zdrowie na oczach całej Polski. 13-miesięczną dziewczynkę pokonał koronawirus. "Pokazałaś mi córeczko, jak cenne jest życie"

Czujesz się zmęczona i niewyspana? Poznaj 5 prostych trików, dzięki którym będziesz wyglądać na wypoczętą

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości