Szybki rozwój AI budzi obawy naukowców. "Sztuczna inteligencja może całkowicie zastąpić ludzi"

Sztuczna inteligencja może zastąpić człowieka
Szybki rozwój AI budzi obawy naukowców. "Sztuczna inteligencja może całkowicie zastąpić ludzi"
Źródło: Moor Studio/GettyImages
Sztuczna inteligencja opanowuje coraz więcej obszarów naszego życia. Jej szybki rozwój ma wiele zalet, ale też budzi uzasadnione obawy. Naukowcy zwracają uwagę na to, że nadal jeszcze bardzo mało wiemy o jej działaniu. Co najbardziej ich niepokoi? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na życie ludzi podjął niedawno portal sciencealert.com. Czego możemy dowiedzieć się z publikacji?

Jakie obawy mają naukowcy odnośnie AI?

Artykuł opublikowany przez wspomniany portal zwraca uwagę na to, że następujący obecnie bardzo szybki rozwój technologii wykorzystujących sztuczną inteligencję jest niepokojący. Eksperci twierdzą wręcz, że stoimy u progu ogromnej transformacji, a AI dopiero zaczyna zmieniać sposób, w jaki wykonujemy poszczególne czynności. Ich zdaniem, znaczna część tych przemian odbywa się za kulisami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuczna inteligencja

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość

Najbardziej oczywistą i najczęściej poruszaną w debacie publicznej obawą jest oczywiście kwestia tego, czy sztuczna inteligencja może wyeliminować w przyszłości miejsca pracy dla milionów ludzi na świecie. Naukowcy zadają sobie jednak o wiele więcej pytań, głębszych i odnoszących się nie tylko do wpływu AI na człowieka, ale również do samej sztucznej inteligencji.

Kto pisze algorytmy? Czy sztuczna inteligencja będzie w jakiś sposób dyskryminowała? Czy konkurencyjne algorytmy osłabią potężne społeczeństwa demokratyczne? Czy otwarte społeczeństwa takie pozostaną? Co się wydarzy, gdy sztuczna inteligencja stanie się superinteligencją (ASI)? Czy ASI zacznie podejmować za nas decyzje i kto będzie za to odpowiedzialny?

To tylko kilka z pytań, które stanowić mogą podstawę do dalszych rozważań dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji.

Stephen Hawking i inni eksperci ostrzegali przed sztuczną inteligencją

Jak zauważa sciencealert.com, jednym z naukowców ostrzegających przed AI, był Stephen Hawking.

- Obawiam się, że sztuczna inteligencja może całkowicie zastąpić ludzi. Jeśli ludzie projektują wirusy komputerowe, ktoś zaprojektuje sztuczną inteligencję, która będzie się ulepszać i replikować. Będzie to nowa forma życia, która przewyższy ludzi – powiedział magazynowi "Wired" w 2017 r.

Choć Hawking jest najbardziej rozpoznawalnym głosem ostrzegającym przed AI, nie jest jedyny. W mediach można znaleźć wiele publikacji naukowych, dyskusji i ostrzeżeń dotyczących pracy, jaką wykonuje dla nas sztuczna inteligencja. Najbardziej alarmujące wydają się rozważania odnoszące się do uczciwości ASI.

- Za poważny problem uważa się obawy, że sztuczna superinteligencja (ASI) w końcu stanie się nieuczciwa. Zwalczanie tej możliwości w ciągu najbliższych kilku lat stanie się przedmiotem coraz większego zainteresowania liderów w tej dziedzinie – pisze Michael Garrett z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Manchesterze, w artykule opublikowanym na łamach "Acta Astronautica".

Gdyby sztuczna inteligencja nie zapewniała żadnych korzyści, sprawa byłaby znacznie łatwiejsza. Technologia ta przynosi jednak ogrom korzyści dla społeczeństw świata, od lepszego obrazowania medycznego i diagnostyki po bezpieczniejsze systemy transportowe. 

Czy przez ASI nigdy nie spotkamy mieszkańców innych planet?

Według Garreta sztuczna inteligencja może być też powodem, dla którego ludzkości nigdy nie uda się eksploracja innych planet, w związku z czym nie spotkamy się z przedstawicielami pozaziemskich cywilizacji.

Jego zdaniem, AI jest tak zwanym Wielkim Filtrem, czyli hipotetycznym wydarzeniem lub sytuacją, która uniemożliwia inteligentnemu życiu podróży w przestrzeń międzyplanetarną i międzygwiezdną, a nawet prowadzi do jego upadku

Wydarzenie takie ma zapobiegać przedostawaniu się technologii, takich jak nasza, do wielu planet. Według Garreta jest to bardzo niekorzystne, gdyż gatunek mający tylko jeden dom jest bardziej narażony na wyginięcie lub stagnację. Według eksperta właśnie ścigamy z czasem, nie mając planety zapasowej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Moor Studio/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana