Proces zapamiętywania jest bardzo złożony. Warto pamiętać, że istnieją różne metody i techniki uczenia się. Niezależnym od człowieka elementem w procesie zapamiętywania jest dominujący zmysł. Wyróżnia się wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Czym wyróżniają się ci pierwsi? Jak powinni się uczyć? Sprawdź w naszym artykule.
Każdy uczeń w szkole podstawowej powinien zrobić sobie test na style uczenia się, aby wiedzieć, jaki zmysł jest u niego dominujący i pomaga w nauce. Spora część osób należy do grupy wzrokowców. Najlepiej więc zapamiętuje dzięki zmysłowi wzroku, poprzez takie czynności jak czytanie, obserwowanie lub oglądanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kim jest wzrokowiec i jak go rozpoznać?
Wzrokowiec jest osobą, która postrzega świat głównie za pomocą zmysłu wzroku i większe znaczenie ma dla niej czytanie i oglądanie, a nie słuchanie lub śpiewanie. Można wyróżnić następujące cechy charakterystyczne wzrokowca:
- lubi czytać, rysować, pisać,
- jest w stanie dobrze zapamiętać informacje, które przeczyta, ale mniej efektywnie uczy się, gdy może tylko słuchać,
- do nauki potrzebuje ciszy i spokoju, gdyż łatwo może się rozproszyć,
- ma dobre wyczucie kierunków świata, przestrzeni,
- bardzo łatwo zapamiętuje szczegóły, potrafi też skoncentrować się na detalach i je odtworzyć.
W większości przypadków dzieci, które są wzrokowcami, nie mają problemów z ortografią, zwłaszcza jeśli dużo czytają. W procesie odczytywania słów zapamiętują nie tylko ich znaczenie, lecz także poprawny sposób zapisania danego wyrazu. Sposoby uczenia się wzrokowca opierają się więc głównie na oglądaniu filmów, czytaniu książek lub artykułów w Internecie, przeglądaniu rysunków. Niestety takie osoby miewają problemy z zapamiętywaniem lekcji, jeśli nauczyciele więcej mówią, niż zapisują, jednak dzięki czytaniu dzieci z dominującym zmysłem wzroku są w stanie szybko uzupełnić zaległości, a nawet poszerzyć swoją wiedzę.
Jak powinien uczyć się wzrokowiec?
W okresie szkolnym i w trakcie studiów nauka ma ogromne znaczenie, zarówno dla ucznia lub studenta, jak i z punktu widzenia rodziców, nauczycieli oraz wychowawców. Każde dziecko powinno wykorzystywać atuty związane z dominującym zmysłem. Wielu wzrokowców zastanawia się nad tym, jak się lepiej uczyć i co robić, aby nauka przynosiła lepsze efekty. Duże znaczenie mają tu nie tylko działania ucznia, lecz także nauczyciela. Wśród najlepszych metod efektywnego uczenia się dla wzrokowców można wyróżnić:
- czytanie wielu książek, artykułów,
- pisanie w trakcie monologu nauczyciela, a następnie odczytywanie tych treści samodzielnie w domu,
- koncentrowanie się na zajęciach, nauce,
- wybieranie takich podręczników i książek, w których zamieszczono grafiki oraz schematy,
- posługiwanie się kolorami oraz mapami myśli, wykresami, które obrazują inne treści,
- oglądanie filmów, sztuk, uczenie się z nich,
- dobrym pomysłem dla nauczycieli jest przygotowywanie graficznych prezentacji złożonych ze slajdów i połączenie tego z ustnym wykładem, na czym skorzystają zarówno wzrokowcy, jak i słuchowcy.
Techniki zapamiętywania dla wzrokowców
Techniki zapamiętywania zawsze należy dopasować do możliwości danego dziecka. Znaczenie ma utrzymanie porządku w trakcie nauki, a także dbanie o to, aby w pomieszczeniu panowały cisza i spokój. Wzrokowcy nie powinni uczyć się przy włączonym telewizorze lub głośnej muzyce, ponieważ znacznie zmniejsza to ich koncentrację. Zamiast bałaganu w pokoju lepszym pomysłem jest przyczepianie karteczek samoprzylepnych w różnych miejscach, rysunków lub modeli. Sprawia to bowiem, że proces zapamiętywania jest efektywniejszy. W trakcie nauki wzrokowcy nie powinni się rozpraszać ani tracić czasu na tzw. wielozadaniowość. Należy skoncentrować się na wykonaniu jednej rzeczy, zamiast przeglądać strony internetowe i media społecznościowe albo pisać SMS-y. Dzięki koncentracji dziecko, które jest wzrokowcem, jest w stanie szybciej zapamiętać i nauczyć się więcej.
U większości osób różne style uczenia mieszają się ze sobą. Nawet jeśli u kogoś dominujący jest wzrok, warto sprawdzić, jak wygląda kwestia związana ze zmysłem słuchu. Najlepsza sytuacja to taka, w której oba zmysły są dobrze rozwinięte, ponieważ osoba może czytać, pisać lub słuchać i w trakcie każdej z tych czynności dobrze zapamiętuje informacje. Należy jednak zaznaczyć, że bez względu na to, czy dziecko jest wzrokowcem, czy słuchowcem, dominujący zmysł może okazać się największym atutem. Ważne jest zachęcanie malucha do tego, aby wykorzystywał swoje możliwości i np. dużo czytał, podkreślał najważniejsze fragmenty, robił notatki, samodzielnie tworzył modele i mapy myśli, jeśli dominuje u niego zmysł wzroku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak uczyć się efektywnie? Metody i techniki szybkiej i skutecznej nauki
- Poznaj sposoby szybkiej nauki tabliczki mnożenia
- Jak uczyć się efektywnie? Bartosz Czekała zdradził metody szybkiego zapamiętywania i zdobywania wiedzy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Yuichiro Chino/GettyImages