Wirus oz - pierwsza ofiara śmiertelna
Pierwszą śmiertelną ofiarą wirusa oz była 70-latka, która zmarła w zeszłym roku w miejscowości na północny wschód od Tokio. Informację na ten temat podała w piątek 23 czerwca japońska agencja Kyodo. To pierwszy tego typu przypadek na świecie.
Pacjentka zgłosiła się do placówki medycznej w lecie 2022 r. Skarżyła się na gorączkę i brak sił. Badania wykazały, że cierpi na zapalenie płuc. Na skutek pogarszania się objawów, zatrzymano ją w szpitalu. Na jej prawym udzie znaleziony został kleszcz. 26 dni po przyjęciu do szpitala kobieta zmarła na zapalenie mięśnia sercowego. W toku późniejszych badań potwierdzono w komórkach tego mięśnia obecność wirusa oz.
Wirus oz - ostrzeżenie przed infekcją przenoszoną przez kleszcze
Według japońskiego ministerstwa zdrowia dotychczas zdarzały się tam przypadki, w których podejrzewano zakażenie wirusem, co sugerowały testy przeciwciał we krwi. Tamtejsze władze uspokajają jednak, że "infekcja niekoniecznie kończy się śmiercią".
Dokładna droga zakażenia nie jest jeszcze znana, ale występuje duże prawdopodobieństwo, że infekcja może być konsekwencją ukąszenie kleszcza przenoszącego wirusa. Z tego względu, przebywając na terenach zielonych, warto pamiętać o noszeniu długich spodni i rękawów oraz stosować środki odstraszające kleszcze.
Więcej porad dotyczących ochrony przed kleszczami.
Więcej na ten temat na tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie tylko borelioza i babesjoza. "Kleszcze są w stanie przenosić kilkadziesiąt różnych chorób"
- Skuteczne sposoby na kleszcze. "Po tym środku dostają one dramatyczny pocałunek śmierci"
- Mapa kleszczy w Polsce. Gdzie jest ich najwięcej?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto