Majtki to ważny element garderoby, ale nieodpowiednio dobrane mogą wywołać ból i przyczynić się do występowania infekcji intymnych. Warto więc roztropnie podchodzić do kupna bielizny. Sprawdź, jakie modele najlepiej wybierać.
W jakie modele majtek warto zainwestować?
Spodnia warstwa odzieży ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego warto poświęcać jej należytą uwagę. W poszukiwaniu praktycznych, wygodnych, ale i bezpiecznych dla zdrowia majtek warto zwrócić uwagę na modele wykonane z bawełny bądź tkaniny bambusowej. Naturalne materiały pozwalają skórze oddychać, co przekłada się na ochronę przed nadmiernym poceniem, podrażnieniami oraz infekcjami intymnymi.
Porady stylistki
Porady stylistki
Nie bez znaczenia pozostaje także krój i rozmiar bielizny. Obcisłe majtki mogą powodować dyskomfort, a co gorsza przyczyniać się do rozwoju infekcji. U niektórych kobiet mocno przylegające do ciała fasony wywołują też przykrą dolegliwość w postaci wulwodynii. Przejawia się ona ciągłym lub nawracającym bólem sromu i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z kolei popularne stringi niosą za sobą ryzyko zakażenia związanego z przemieszczaniem się bakterii, dlatego warto zastąpić je klasycznymi figami.
Jak prać majtki?
Pranie bielizny to równie ważna kwestia. Okazuje się, że osadzające się na niej bakterie mogą być odporne na działanie detergentów. Dowodzą tego wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma "Applied and Environmental Microbiology".
Dla własnego bezpieczeństwa, majtki wyprane w krótszym cyklu warto wrzucić na co najmniej pół godziny do suszarki bębnowej. Zabieg ten pozwala uniknąć zakażenia drożdżakami, ale i zapalenia dróg moczowych. W trosce o nienaganną kondycję miejsc intymnych warto też zrezygnować z perfumowanych płynów do płukania tkanin. Mogą one wywoływać podrażnienia i swędzenie.
Plamy na majtkach mogą być oznaką choroby
Zanim wrzucimy majtki do pralki, powinniśmy dokładnie im się przyjrzeć. Pozostawiony na nich nalot może być oznaką poważnych dolegliwości. Jeśli na bieliźnie pojawia się biała lub przezroczysta wydzielina, nie ma powodów do obaw. Oznacza ona, że cykl miesiączkowy przebiega prawidłowo. O infekcji grzybiczej, wirusowej lub bakteryjnej mogą świadczyć upławy o szarym, żółtym czy zielonkawym zabarwieniu. Niepokój powinna budzić także ich pienista lub serowata konsystencja.
Nie bez znaczenie pozostaje także pozostawiony na bieliźnie zapach. Intensywny i nieprzyjemny może oznaczać zakażenie bądź inne problemy zdrowotne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zamrożony płyn do mycia naczyń – na czym polega ten trik z TikToka?
- Trafiła do szpitala w dniu ślubu. Lekarze stwierdzili silną reakcję uczuleniową
- Gdy depresja odbiera ochotę na seks. "Zderzenie z takimi problemami nierzadko prowadzi do rozpadu związku"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: medonet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Iris Friedrich/Getty Images