Rośnie liczba zakażeń subwariantem omikronu w popularnym ośrodku turystycznym

Ferragudo
Portugalia. Rośnie liczba zakażeń subwariantem omikronu
Źródło: Gonzalo Azumendi/Getty Images
Pomimo wysokiego wskaźnika szczepień w Portugalii rośnie liczba zachorowań na COVID-19. Ponad 80 proc. nowych przypadków zakażeń to subwariant omikronu BA.5. Co o nim wiemy?

Portugalia. Rośnie liczba zakażeń

Portugalia od lat przyciąga wielu turystów. To również popularny kierunek wybierany przez Polaków. Niestety ostatnio na terenie tego kraju zanotowano wiele przypadków zachorowań na COVID-19. Jak podaje Deutsche Welle, "od połowy kwietnia siedmiodniowy, liczony na 100 tys. mieszkańców, wskaźnik zakażeń wzrósł aż czterokrotnie - do około 1800". 

Zobacz wideo: Koronawirus - najważniejsze informacje

Koronawirus - najważniejsze informacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

Stoi za tym subwariant omikronu BA.5. Z danych portugalskiego sanepidu wynika, że stanowi około 87 proc. wszystkich przypadków. Według DW odnotowano również wzrost hospitalizacji i przypadków śmiertelnych.

Subwariant omikronu BA.5

W Portugalii - gdzie ponad 80 proc. populacji jest po pełnym szczepieniu - zniesiono restrykcje. Podobnie jak w Polsce nie obowiązują maseczki na ulicach. Natomiast wirusolodzy ostrzegają, że podwarianty wydają się bardziej zakaźne. Niektóre z nich przełamują bowiem odporność poszczepienną oraz tę nabytą po infekcji.

Zobacz wideo: Omikron - co o nim wiemy?

Omikron – co o nim wiemy?
Co badacze wiedzą o nowym wariancie koronawirusa?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Światowa Organizacja Zdrowia dołączyła podwarianty BA.4 i BA.5 do listy patogenów, które wymagają stałego monitorowania. - Nowe warianty mogą powodować różne wzorce chorobowe. Innymi słowy, mogą okazać się bardziej śmiertelne lub mieć bardziej długoterminowe konsekwencje – podkreślił David Nabarro, przedstawiciel WHO cytowany przez "The Guardian".

- Ewolucja jest znacznie szybsza i bardziej ekspansywna, niż początkowo zakładaliśmy – przekazał Michael T. Osterholm, ekspert ds. chorób zakaźnych z University of Minnesota.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: dw.com/portal.abczdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gonzalo Azumendi/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana