Podkarpackie. Nie żyje 7 osób zakażonych bakterią Legionella pneumophila
W piątek 25 sierpnia rano, główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka przekazał w Polsat News, że "jeśli chodzi o sytuację na Podkarpaciu, na godziny popołudniowe w czwartek mieliśmy 76 osób zakażonych, ale mieliśmy też oficjalne zgłoszenie o siedmiu zgonach". Wszyscy zmarli to osoby z przewlekłymi chorobami, z obniżoną odpornością, czyli mocno obciążone sytuacją zdrowotną.
- Są to osoby w wieku od 63 do 95 lat. Czterej mężczyźni i trzy kobiety - powiedział główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka.
Siódma osoba, która zmarła, to 79-letnia pacjentka. Do szpitala trafiła kilka dni wcześniej. "Była pacjentką z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Przebywała na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Badania potwierdziły u niej obecność bakterii" - przekazał Grzegorz Materna dyrektor Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskie, który w środę 23 sierpnia potwierdził informację o śmierci czwartej osoby.
- 70-letni mężczyzna zmarł w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Był zakażony bakterią Legionella pneumophila. [...] Był pacjentem z wielochorobowością m.in. z zaawansowaną chorobą onkologiczną, bardzo słabo rokujący - powiedział PAP.
Jak przypomina tvn24.pl, wcześniej w środę pojawiły się informacje o śmierci dwóch pacjentów zakażonych bakterią Legionella pneumophila. - Jeden przebywał na oddziale chemioterapii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Drugi z kolei był pacjentem oddziału alergologii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ulicy Rycerskiej w Rzeszowie - czytamy.
Natomiast we wtorek, dowiedzieliśmy się o pierwszej zakażonej osobie, która zmarła.
Podkarpackie. Rośnie liczba zakażonych Legionellą pneumophila
Liczba hospitalizowanych osób w woj. podkarpackim wzrosła do 76.
W czwartek w ratuszu rzeszowskim miała miejsce konferencja prasowa, podczas której omówiono obecną sytuację. Pierwsze potwierdzone zgłoszenie na temat osoby zarażonej sanepid otrzymał 17 sierpnia, w czwartek. Do 25 sierpnia potwierdzono 76 przypadków zarażenia.
Szef rzeszowskiego sanepidu Jaromir Ślączka przypomniał, że "prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła zakażenia, a także inne działania przeciwepidemiczne, w tym kontrole i pobór wody do badań laboratoryjnych".
Władze Rzeszowa powołały sztab kryzysowy i podejmują działania prewencyjne. Jak podaje tvn24.pl, w najbliższy weekend, tj. 26-27 sierpnia, w stolicy województwa podkarpackiego przeprowadzona zostanie dezynfekcja sieci wodociągowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej na stronie TVN24.
Zobacz także:
- Coraz więcej osób zarażonych legionellą. Jedna z nich nie żyje. Polskie miasto powołało sztab kryzysowy
- Dlaczego warto filtrować wodę? "W procesie wędrówki spotyka wiele rzeczy"
- Czy dziecko może pić kranówkę? Ekspertka nie ma żadnych wątpliwości
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dana Neely/Getty Images