Nowy rok dla wielu wiąże się z kolejnymi wyzwaniami i celami. Czasami przy podejmowaniu decyzji wewnętrzny głos wskazuje nam, co powinniśmy zrobić, a z czego jednak lepiej zrezygnować. Czy warto słuchać intuicji i kierować się przeczuciem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog Magdalena Chorzewska.
Czym jest intuicja?
Intuicja bywa nazywana szóstym zmysłem i zwykle nie kojarzy się z racjonalnym podejściem do sprawy. Czy warto słuchać wewnętrznego doradcy, czy jednak w życiu codziennym lepiej stawiać na pragmatyczne działanie?
- Każdy człowiek może korzystać z intuicji. Ona jest i w przeczuciach, i w brzuchu, i w wyobrażeniach, i w myślach. Jest niczym innym, jak szybkim podejmowaniem decyzji na bazie szczątkowych informacji. Nie wiesz, że wiesz, ale wiesz. Wiesz to z podświadomości, bo przecież żyjąc, słuchając, rozmawiając, nabywając wiedzę, zdobywamy bardzo dużo informacji, o których nawet nie mamy pojęcia, że je mamy. Z intuicji o wiele lepiej korzysta każdy człowiek, który potrafi zauważać, doświadczać, obserwować - powiedziała Magdalena Chorzewska.
Zdaniem ekspertki, nie warto słuchać wyłącznie intuicji, ponieważ bywa złudna.
- Człowiek ma wiele swoich lęków, wewnętrznego krytyka, którego można łatwo z intuicją pomylić. Np. ludzie słyszą wewnętrzny głos: "Nie jedź tą drogą, bo coś ci się stanie", oczywiście, nic nie musi się wydarzyć. Ale też wchodząc do nowego mieszkania, wybierając miejsce do życia, czujemy, że to jest świetne miejsce, a jakieś inne będzie złe - przyznała ekspertka.
Jak zatem odróżnić intuicję od fałszywych przeczuć?
- Tak naprawdę wszystko ma swoje źródło w dużej świadomości siebie, dużym poczuciu własnej wartości, dobrym odczytywaniu sygnałów ze swoje ciała i ze swojego umysłu. Zawsze warto jednak połączyć tę intuicję z myśleniem racjonalnym. (...) Przy podejmowaniu ważnych, życiowych i kluczowych decyzji jednak sugerowałabym korzystanie z racjonalnego podejścia. Warto połączyć intuicję z rozumem, bo myślenie bez intuicji jest puste, jak mawiał Albert Einstein, ale intuicja bez myślenia jest ślepa - podkreśliła nasza rozmówczyni.
Czy można trenować intuicję?
Wiele osób chce uczyć innych trenowania i rozwijania intuicji. Magdalena Chorzewska radzi jednak, by samodzielnie popracować nad wyciszaniem się i zaleca rezygnację z dużej ilości bodźców, które nas rozpraszają i powodują, że przestajemy wsłuchiwać się w samych siebie.
- Chodzi o to, żeby sobie ufać, ale jednocześnie, żeby korzystać z rozumu. Powiem więcej, o wiele lepiej korzystają z intuicji osoby, które rozpoznają swoją emocjonalność, a także takie, które przez dłuższy czas specjalizują się w jakiejś dziedzinie. To tak jak ja często w gabinecie, kiedy przychodzi pacjent, intuicyjnie wiem, co mu dolega. Po kilku zdaniach jestem w stanie czasami z prawie 100 proc. pewnością wiedzieć, jaki ma problem. Ale to jest przebłysk i nie zawsze mam rację. Intuicja też potrafi zawodzić - zaznaczyła psycholog.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Justyna Kowalczyk-Tekieli stanie przed nowym wyzwaniem. "Wszystko wywróciło się do góry nogami"
- Basia Pasek wychodzi za mąż. "Nadszedł moment na polsko-greckie wesele"
- Duże zmiany w życiu Julii ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia". "Przełomowy rok"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East News