Grypa zaczyna się rozkręcać. Co zrobić, aby nie zachorować?

Co zrobić, aby nie zachorować na grypę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać grypę u dziecka?
Jak rozpoznać grypę u dziecka?
Szczepienie dzieci w szkołach – czy to się uda?
Szczepienie dzieci w szkołach – czy to się uda?
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Fala infekcji w szkołach i przedszkolach
Fala infekcji w szkołach i przedszkolach
Infekcja u niemowlaka - jak leczyć?
Infekcja u niemowlaka - jak leczyć?

Choć szczyt zachorowań jest jeszcze przed nami, to przychodnie i szpitale już pękają w szwach. Statystyki pokazują, że od początku września odnotowano ponad milion zachorowań na grypę, z czego ponad połowa dotyczy dzieci. Jak odróżnić grypę od przeziębienia czy COVID-19? Co zrobić, aby nie zachorować? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim, lekarzem pediatrą, immunologiem.

Ile osób choruje na grypę?

Większość z nas każdą infekcję złapaną w okresie jesienno-zimowym nazywa grypą. Tymczasem chorobę mogą wywołać bardzo różne wirusy.

- Worek pod tytułem grypa to jest zbiór chorób wirusowych układu oddechowego, w którym są [...] rinowirusy, adenowirusy, grypa, COVID-19. To łącznie milion dwieście zachorowań od września, z czego ponad 700 tysięcy to zachorowania wśród dzieci - powiedział w Dzień Dobry TVN Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra, immunolog, doktor nauk medycznych.

Jak podkreślił, o grypie możemy mówić dopiero wtedy, gdy zostanie potwierdzona odpowiednim testem. - Testów w kierunku grypy robi się mało, podobnie, jak w kierunku COVID-19 czy wirusa RSV. Pierwszym krokiem do rozpoznania jest wykonanie testu, ponieważ wszystkie te choroby przebiegają podobnie - mówił specjalista.

Jak wygląda leczenie grypy?

Należy podkreślić, że rozpoznanie, jaki wirus wywołał chorobę, ma olbrzymie znaczenie, ponieważ od tego zależy schemat leczenia. W przypadku grypy w niektórych przypadkach należy włączyć lek przeciwgrypowy. - One są lekami na receptę, więc pacjent nie może pójść do apteki i poprosić o lek przeciwgrypowy, bo dostanie lek objawowy - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.

Warto dodać, że leki przeciwgrypowe to nie antybiotyki. - To jest przeciwwirusowy lek zabijający konkretnie wirusa grypy, ale już nie działała na wirusa RSV czy na COVID-19. Tam leczenie jest zupełnie inne, w większości przypadków objawowe. Czyli tylko hamujemy gorączkę, kaszel, nawadniamy, ewentualnie, jeżeli pacjent wymaga hospitalizacji z powodu problemów oddechowych, dostaje jeszcze tlen - wyjaśnił dr Paweł Grzesiowski.

Przed grypą może nas ochronić szczepionka. Dlaczego warto ją przyjąć i jak szybko daje nam odporność? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości