Choroba HFMS atakuje dzieci. Czy jest groźna?

Grzesiowski_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zespół "ręka, noga, buzia" - jak się objawia?
Zespół "ręka, noga, buzia" - jak się objawia?
Wirus, który atakuje najmłodszych
Wirus, który atakuje najmłodszych
Koronawirus Omikron dotarł do Europy
Koronawirus Omikron dotarł do Europy
W mediach zrobiło się ostatnio głośno o "bostonce z Podhala". W powiatach nowotarskim i tatrzańskim zdiagnozowano wiele przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Co wywołuje tę chorobę i czy można się uchronić przed zakażeniem? Jakie są jej pierwsze objawy? O tym opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert profilaktyki zakażeń.

Bostonka – co to takiego?

Od kilku dni żyjemy tematem rzekomego pojawienia się bostonki, która miała zaatakować dzieci na Podhalu. Jak się okazuje, choroba, która dotknęła maluchy, bostonką wcale nie jest. U pacjentów zdiagnozowano chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej nazywaną HFMS. Wywołana jest ona przez innego wirusa.

- Mamy wiele wirusów sezonowych, które corocznie atakują i dzieci i dorosłych. Jedną z grup wirusów są takie, które wywołują specyficzne zmiany na skórze. Są to wewnętrzne części dłoni i stopy, również mikroafty na śluzówkach w jamie ustnej. Znamy te wirusy już od lat – powiedział specjalista.

14783809_tlumy-dzieciecych-pacjentow-na-szpitalnych-oddzialach-szaleje-nie-tylko-covid-19-ale-takze-wirus-rsv_480P
Tłumy dziecięcych pacjentów z COVID-19 i RSV
Źródło: x-news/TVN24

Doktor Paweł Grzesiowski odniósł się także do sytuacji, która ma miejsce na Podhalu. - Nazwa bostonka używana jest przez osoby niemedyczne, to jest slang. Wzięło się to z tego, że jeden z wirusów wywołał duże ognisko epidemiczne wśród mieszkańców Bostonu. Fachowa nazwa medyczna to jest: zespół ręka, noga, buzia – wyjaśnił, a następnie dodał, że wirusów powodujących podobne objawy jest wiele. To, co jest dla nich wspólne, to kwestia przenoszenia - kontakt bezpośredni, ślina i droga kropelkowa. Co więcej, wirus jest bardzo zakaźny, zatem jeżeli jedno dziecko choruje, możemy być pewni, że zachoruje także jego najbliższe otoczenie.  

Choroby wirusowe - jak leczymy?

Wysypki spowodowane chorobą wirusową są dla dzieci męczące i bolesne. Co z nimi robić? - Leczenia nie ma, my tylko możemy łagodzić objawy. Nie znam środków, które by złagodziły tę wysypkę na skórze. W jamie ustnej możemy stosować środki odkażające. Podajemy płyny w temperaturze letniej, żeby nie drażnić śluzówki – powiedział.

Na szczęście ta grupa wirów nie powoduje ciężkich powikłań. Jest to choroba ustępująca w ciągu 5-7 dni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości