wysypka

  Szkarlatyna, czyli płonica to zakaźna choroba wieku dziecięcego. Jej przyczyną jest zakażenie bakteryjne. Choroba ma wiele objawów, jednak najbardziej charakterystycznym jest wysypka.

  W mediach zrobiło się ostatnio głośno o "bostonce z Podhala". W powiatach nowotarskim i tatrzańskim zdiagnozowano wiele przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Co wywołuje tę chorobę i czy można się uchronić przed zakażeniem? Jakie są jej pierwsze objawy? O tym opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert profilaktyki zakażeń.

  Na południu Polski pojawiła się choroba, która kojarzona jest z bostonką, jednak nią nie jest. Choroba nosi nazwę dłoni, stóp i jamy ustnej, z angielskiego nazywana HFMS. Co to za choroba? Jak się objawia i w jaki sposób wygląda leczenie?

  "Wzrost zachorowań jest lawinowy".

  Dr Joanna Sawicka-Metkowska rekomenduje skuteczny sposób.

  Przyczyn wystąpienia wysypki na twarzy niemowlaka jest wiele. Może powstać w wyniku alergii pokarmowej lub być objawem choroby dermatologicznej. Nie należy jej ignorować, zaraz po jej pojawieniu się rodzice powinni udać się do lekarza pediatry w celu ustalenia przyczyny wysypki.

  W Poznaniu w ciągu ostatnich tygodni zarejestrowano 20 przypadków podejrzeń i zachorowań na odrę. Jakie są jej objawy? W jaki sposób można się nią zarazić? Jak wygląda wysypka występująca w tej chorobie? Jakie są powikłania po odrze? W Dzień Dobry TVN mówił o tym kierownik Kliniki Pediatrii z oddziałem obserwacyjnym WUM dr hab. n. med. Ernest Kuchar.