Na południu Polski pojawiła się choroba, która kojarzona jest z bostonką, jednak nią nie jest. Choroba nosi nazwę dłoni, stóp i jamy ustnej, z angielskiego nazywana HFMS. Co to za choroba? Jak się objawia i w jaki sposób wygląda leczenie?
HFMS - co to za choroba?
HFMS to choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, z angielskiego nazywana Hand, Foot and Mouth Syndrome, skąd wziął się skrót HFMS. Dotyka ona przede wszystkim dzieci, a jej przyczyną są różnego rodzaju enetrowrisy, a przede wszystkim wirusy Coxsackie. W większości przypadków ustępuje samoistnie, bez powikłań i konieczności podejmowania konkretnego leczenia. Zwykle trwa 2-3 tygodni. W Polsce dzieci przechodzą ją łagodnie, jednak we Wschodniej Azji obserwuje się ostry przebieg choroby.
Zdrowie
Zdrowie
HFMS - objawy choroby stóp, dłoni i jamy ustnej
Choroba ta dotyka dzieci poniżej 10. roku życia, wśród dorosłych odnotowuje się pojedyncze przypadki. Objawy występują od 3 do 6 dni od zarażenia się wirusami.
Do objawów zalicza się:
- wykwity pęcherzykowate na stopach, dłoniach oraz wewnątrz ust i w ich okolicach,
- plamisto-gródkowe wykwity na stopach, dłoniach oraz wewnątrz ust i w ich okolicach,
- brak apetytu,
- złe samopoczucie,
- gorączka,
- ból gardła, zwłaszcza podczas jedzenia i przełykania,
- linie Beau wokół paznokci (widoczne do 40 dni po przebytej infekcji).
HFMS a bostonka i odra - rozpoznanie i diagnostyka
Bywa, że choroba HFMS bywa mylona z dwoma innymi chorobami. Pierwszą z nich jest bostonka, w której różnicą jest pojawienie się pęcherzykowatej wysypki na dłoniach, podeszwach stóp w gardle i jamie ustnej, jednak brak zmian w okolicy ust. Zdarza się również mylne nazywanie choroby HFMS ospą wietrzną. Tutaj różnica jest kolosalna - przy ospie zmiany skórne występują na całym ciele.
HFMS - zakażenie
HFMS to też inaczej choroba brudnych rąk, ponieważ przenosi się za pomocą zanieczyszczeń na dłoniach oraz drogą fekalno-oralną. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby należy przestrzegać zasad higieny - częstego mycia rąk zwłaszcza po skorzystaniu z toalety czy zmienianiu pieluch dzieciom.
Wirusy mogą rozprzestrzeniać się również drogą kropelkową. Aby zapobiec zarażeniu się, trzeba zasłaniać usta podczas kichania i kaszlenia, myć ręce oraz uważać na zasmarkane chusteczki.
HFMS - leczenie
Przy zakażeniu się HFMS stosuje się leczenie objawowe, rzadziej przeciwwirusowe. W przypadku wystąpienia gorączki podawane są leki zbijające temperaturę, lekarz może wypisać maść na zmiany skórne oraz leki na ból gardła. W zdecydowanej większości przypadków obserwowanych w Polsce nie ma konieczności hospitalizacji.
Zobacz także:
- Bostonka atakuje dzieci. "Wzrost zachorowań jest lawinowy"
- Szczepienie na ospę – kiedy jest obowiązkowe? Czy warto je wykonać?
- Rodzaje i objawy alergii u niemowląt. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku!
Autor: Teofila Siewko
Źródło: abczdrowie/mp.pl
Źródło zdjęcia głównego: kipgodi/Getty Images