Pełną ochronę przeciw COVID-19 daje przyjęcie dwóch dawek szczepionki. Czy osoby, które między szczepieniami przeszły infekcję muszą powtarzać całą procedurę? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Co zrobić, kiedy zachorujemy między szczepieniami?
Masowe szczepienia to najlepszy sposób na zatrzymanie pandemii COVID-19. Aby uzyskać odporność konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionki. Jedna z naszych widzek zadała pytanie za pośrednictwem formularza na naszej stronie. " Zaszczepiłam się pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca. Niestety byłam chora i nie mogłam przyjąć drugiej dawki. Termin 12 tygodni minął 2 tygodnie temu. Czy całą procedurę zaczynam od nowa, od pierwszej dawki?" Odpowiedzi udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
- Według aktualnej wiedzy nie ma potrzeby rozpoczynania nowego cyklu szczepień, jeśli dojdzie do opóźnienia przy podawaniu drugiej dawki. Jeśli to opóźnienie jest dłuższe niż 7-10 dni, to takiej osobie - miesiąc po otrzymaniu drugiej dawki - zaleca się wykonanie testu na obecność przeciwciał. Ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy to opóźnienie nie wpłynie negatywnie na odpowiedź poszczepienną - mówił dr Paweł Grzesiowski.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły w Polsce pod koniec zeszłego roku. W pierwszej kolejności preparat podano pracownikom służby zdrowia i seniorom. Następnie szczepieni byli nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy służb mundurowych. Od maja na szczepienia mogą się już zapisywać wszystkie osoby powyżej osiemnastego roku życiu. 7 czerwca ruszyły zapisy na szczepienia dla dzieci, które mają więcej niż 12 lat.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
U dzieci śmiertelność z powodu COVID-19 jest bardzo niska. Zagrożeniem są jednak powikłania
Wakacje 2021 a pandemia. Jakie limity obowiązują w hotelach i restauracjach?
Autor: Katarzyna Oleksik