Newsy

Eksperci określili, ile dni przed i po szczepieniu przeciw COVID-19 nie można pić alkoholu. Wiele osób nie będzie zadowolonych

alkohol, drinki

LauriPatterson / Getty UImages

Newsy

Eksperci określili, ile dni przed i po szczepieniu przeciw COVID-19 nie można pić alkoholu. Wiele osób nie będzie zadowolonych

alkohol, drinki

LauriPatterson / Getty UImages

Czy przed i po szczepieniu przeciw COVID-19 można pić alkohol? Zdaniem włoskiego stowarzyszenia ds. problemów alkoholowych należy unikać napojów wyskokowych kilka dni przed i po przyjęciu wakcyny. Organizacja przypomniała o tym zaleceniu po opublikowaniu w mediach wiadomości, że w punkcie szczepień na Sycylii oferowano piwo.

Alkohol a szczepienie na COVID-19

W wydanej nocie stowarzyszenie podkreśliło, że od kilku miesięcy wraz z Instytutem Służby Zdrowia apeluje o to, by nie spożywać alkoholu w dniach przed szczepieniem i po nim. Prezes stowarzyszenia Gianni Testino wyjaśnił, że należy unikać konsumpcji co najmniej na 15 dni przed i 15 dni po szczepieniu albo nie przekraczać jednej jednostki alkoholu dziennie.

Taka prewencja, jak podkreślili włoscy eksperci, jest niezbędna, ponieważ spożycie alkoholu, także w małych dawkach, redukuje aktywność układu immunologicznego i to zarówno odporność wrodzoną, jak i nabytą.

W komunikacie opublikowanym przez Instytut Służby Zdrowia zaznaczono ponadto, że konsumpcja alkoholu może pogorszyć stan chorych w przypadku COVID-19.

Jak przygotować się do szczepienia?

Przed szczepieniem warto dobrze się wyspać, zjeść pożywny posiłek i ograniczyć spożycie alkoholu. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, żeby optymalnie przygotować się do szczepienia?

  • nie stosuj leków przeciwbólowych profilaktycznie,
  • nie modyfikuj samodzielnie przyjmowanych przewlekle leków,
  • ustabilizuj stan choroby przewlekłej,
  • nie zatajaj informacji podczas kwalifikacji,
  • dbaj o regularną aktywność fizyczną,
  • ubierz wygodną koszulkę,
  • bądź gotowy na działania niepożądane,
  • po szczepionce odczekaj 15 minut w punkcie szczepień.

Zobacz wideo: Obawy przed przyjęciem drugiej dawki szczepienia rozwiewa dr Paweł Grzesiowski

>>> Zobacz także:

Jak przygotować organizm do szczepienia przeciw COVID-19? "Zalecamy wstrzymanie się od spożycia alkoholu kilka dni przed"

Oceny na koniec roku szkolnego 2020/2021. Do kiedy muszą być wystawione?

Pol'and'Rock Festival tylko dla zaszczepionych. Jurek Owsiak: "Zadaliśmy pytanie publiczności"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
77
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0