Newsy

Koncerty tylko dla zaszczepionych - czy to dobry pomysł? "Szczepienia mogą sprawić, że COVID-19 będzie taką samą chorobą, jak przeziębienie"

Dzień Dobry TVN

Newsy

Koncerty tylko dla zaszczepionych - czy to dobry pomysł? "Szczepienia mogą sprawić, że COVID-19 będzie taką samą chorobą, jak przeziębienie"

Dzień Dobry TVN

Pandemia powili odpuszcza. Rząd uwalnia kolejne gałęzie gospodarki. Można już organizować wydarzenia kulturalne oraz koncerty. Niestety, w przypadku tych ostatnich pojawiła się informacja, że w niektórych z nich będą mogły uczestniczyć tylko osoby zaszczepione. Czy to dobre rozwiązanie? Czy dzięki temu więcej osób zdecyduje się przyjąć antidotum na COVID-19? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z lek. Bartoszem Fiałkiem, specjalistą w dziedzinie reumatologii oraz Tomaszem Sobierajskim, socjologiem.

Koncerty tylko dla zaszczepionych

Wakacje to czas koncertów oraz festiwali. Kilka dni temu Jurek Owsiak pomysłodawca i organizator Pol'and'Rock Festival poinformował, że na tegorocznej imprezie będzie mogło się pojawić maksymalnie 20 tysięcy ludzi, ale tylko zaszczepionych. Takie postawienie sprawy spotkało się z ogromnym niezadowoleniem.

- Uważam, że to dobre rozwiązanie. Szczepienia są jedyną drogą powrotu do normalności - mówił w Dzień Dobry TVN lek. Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii. W ocenie specjalisty wchodzimy w bardzo trudny moment. Osoby, które chciały się zaszczepić już to zrobiły, teraz trzeba przekonać do szczepień tych, którzy nie chcą tego zrobić lub są niezdecydowani. - Wydaje mi się, że to może być dobra zachęta - dodał.

Zdaniem specjalisty osoby, które teraz się nie zaszczepiły, w przypadku nadejścia kolejnej fali, trafią do szpitala i będą wymagały specjalistycznej pomocy. - Doskonale widać to na przykładzie Wielkiej Brytanii. Hospitalizacji wymagają osoby młode, a starsze, bo się zaszczepiły, są chronione - dodał.

Jak zachęcić ludzi do szczepienia?

Młodych ludzi do zapisywania się na szczepienia ma przekonać akacja społeczna z udziałem znanych osób. Niestety, podobne działania prowadza też tzw. ruchy antyszczepionkowe. - Wydaje się, że wygrywa opcja szczepionkowa. Jednak nie możemy tego rozpatrywać w kategorii wygranej lub nie. Musimy sobie zdawać sprawę, że w sytuacji, gdy choć jedna osoba umrze, bo posłuchała antyszczepionkowców, to właściwie wszyscy będziemy przegrani - mówił w Dzień Dobry TVN Tomasz Sobierajski, socjolog.

W ocenie specjalisty wpuszczanie na koncerty tylko te osoby, które są zaszczepione nie jest ograniczaniem niczyjej wolności. - Wolność bez odpowiedzialności istnieje tylko na bezludnej wyspie. Jeśli żyjemy w społeczeństwie musimy brać odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też na inne osoby - mówił socjolog.

Choć koronawirusa nie da się całkowicie wyeliminować to, jak mówił lek. Bartek Fiałek - dzięki szczepieniem możemy sprawić, że COVID-19 będzie taką samą chorobą, jak przeziębienie.

Oto, czy na koncerty powinny być wpuszczane tylko osoby zaszczepione zapytaliśmy także Was. Jak jest Wasze zdanie w tej kwestii? Wyniki naszej sondy znajdziecie tutaj.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Dieta, która odbuduje florę bakteryjną po COVID-19. Naukowcy szukają chętnych do badania

Nie była gruba, a tak ją nazywali. Victoria wiele przeszła, by zaakceptować swój wygląd

Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Jakie warunki musi spełnić lokal?

Co sądzisz o tym artykule?
62
21
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
7
11.06.2021
Arkadiusz
tvn the volksdeutsche news. Nie biorę udziału w e3ksperymencie medycznym .
10.06.2021
Włodzimierz
Ale pani błysnęła wiedzą pani Szulim.... pandemia osłabła, bo ludzie się szczepią.....hahahaha..... przekażę teraz pani wiedzę tajemną. Proszę zapisać : ludzie chorują na choroby grypopochodne jesienią i na wiosnę, a teraz jest lato.
10.06.2021
Anna
Oglàdajàc dzisiejszy program czułam frustracje, rozczarowanie i za razem złość...jak można w dzisiejszych czasach dzielić ludzi na lepszych czy gorszych i to na wizji...co to miało na celu, po co to było...dzielimy na zaszczepionych i niezaszczepionych...zaszczepieni dobrzy-niezaszczepieni :źli..! TVN tylko dla zaszczepionych???? Żyjemy w takich czasach, że człowiek powinien czuć się wolny, bezpieczny, niezastraszany, ma możliwość wyboru, słowa, podjęcia decyzji!!! Jakim prawem prowadzàdze katygoryzujà ludzi??? Jak można mówić na wizji że osoby niezaszczepione będà winne chorób czy dalszej pandemii....to myślenie przedszkolaka, wstyd i żenada!!! Czy ludzie sà świadomi tego, że szczepiàc się nadal mogà zarażać innych czy sami zachorować??? Tak- mogà zachorować i zarażać! Więc czym różnicie się od osób niezaszczepionych??? Możecie Wy - zarazić mnie - nie zaszczepionà!!! Nie jestem żadnym antyszczepionkowncem, ja i moje dzieci sà zaszczepione na wszystko co było możliwe do tej pory! Ale tymi szczepionki się nie zaszczepie, ani ja, ani moja rodzina ani przyjaciele! Coś, co jest nadal sprawdzane, jest w fazie badań. Czy podaliście głośno ludziom skład tej szczepionki, czy sami znacie jej skład...możliwośvi powikłań...nie???? Dlaczego???!!! A warto!!!! Dlavzego, tak jak pisała koleżanka wyżej,nie zaprosicie do programu lekarzy, specjalistów, którxy głośno mówià i nie bojà się głośno mówić, w przeciwieństwie do dużej większosci swoich kolegów po fachu, - o tym co szczepionka może wywołać w naszym organiźmie, ze nadal jest to ,,testowane" na ludziach, o powikłaniach, ryzyku a nie tylko o ,,dobroczynnym
działaniu szczepionki" ....dlavzego usuwane sà komentarze ludzi, ktorxy sà przeciwni, wypowiedzi lekarzy, filmy, dlavzego ??? Co to ma na celu!!! Straszne jest to, ze namawiacie ludzi do podziałów, do nienawiśvi ( osób niezaszczepionych), do kłótni....a potem jakiś ,,psychiczny" zaszczepiony- skrzywdzi nie zaszczepionego....dlatego,bo właśnie jest nie zaszczepiony, a tak trzeba, bo tak mowià w Tv ! 🙈 Zastanówcie się nad przesłaniem które puszczacie w Polskę, nad tym jaki podział chcecie stworzyć! Koncerty dla zaszczepionych, przywileje???! Że cooo....??? Niezaszczepiony- trędowaty??! Wstyd tvn, żenada!!!!! Każdy ma prawo do decyzji odnośnie swojego zdrowia, każdy i nie macie prawa negować takich decyzji! Zapewne komentarz zostanie usunięty...jak zwykle....tylko dlaczego?! Podajecie ze Uk w szpitalach leżà młodzi ludzie, którzy chorujà na Covid a starsi, zaszczepieni sà już bezpieczni...skàd Wy macie takie wiadomości, skoro w Londynie w szpitalach jest pusto, nie ma żadnych młodych chorych na Covid ( wiad.z pierwszej ręki) ludzie opamiętajcie sie 🙈🙈🙈 przestańcie kłamać i mówić to, co Wam karzà, gdzie wasze sumienie....Jestem bardzo rozczarowana i zniesmaczona waszà telewizjà...zresztà juz nie tylko ja.... Życzę zdrowia!!!!
10.06.2021
Baca77
Nie trzeba być antyszczepionkowcem ani żadnym wyznawca teorii spiskowym, aby nie chcieć przyjąć experymentalnej szczepionki, w fazie badań do 2023.
WHO zmieniło i definicje pandemia i definicje odporności stadnej - kiedy to trzeba zaszczepić większość społeczeństwa , które wcześniej miało przechorowac, aby się uodpornić. Proszę stanąć obok tej pandemia, i zacząć zadawać pytania, a jest wiele...
Na pewno nie będziemy odporniejsi żyjąc w ciągłym zastraszenie, stresie, niepewności, izolacji...
Śmiertelność poniżej 0.3%...
"Follow the money"...
10.06.2021
Marta P
Skoro Pan socjolog się wypowiedział który jest za szczepieniem... to czemu nigdy, nigdy do programu nie został zaproszony lekarz którzy jest przeciwny szczepionkom i również wie co mówi... czemu ludzie którzy nie mogą się zaszczepić są nazywani anty szczepionkowcami.... czemu nigdy nie było rozmowy przeciw szczepieniu się... nawołujecie do miłości... do szacunku do drugiej osoby.... do bycia dobrym człowiekiem a SAMI DZIELICIE LUDZI NA TYCH DOBRYCH I MA TYCH ZŁYCH!‼️ ŻENADA GONI ŻENADĘ‼️‼️‼️
10.06.2021
kasiandy67
Bardzo dobry pomysł - osoby zaszczepione powinny mieć przywileje
10.06.2021
Sandra3bgd
Nie wiem skad bierzecie tych "ekspertów". Co za idiotyczne pytania zadawane przez prowadzące "kto wygra?" serio ?? zabronienie ludziom przyjścia na koncert to nie jest zachęta do szczepień jak twierdzi Pani Drzyzga tylko ZMUSZANIE ludzi do szczepień. Antyszczepionkowcy ktorzy się nie szczepią SĄ za pandemią? co za kretynizm!! nikt nie jest za pandemią!! i to w ogole nie o to chodzi!! ludzie sie boją szczepić bo te szczepionki NIE są przebadane, nie wiadomo co jest w ich skladzie. Jak mozna bylo powiedzieć na antenie ze ten kto sie nie szczepi jest ZA pandemią! nikt nie mysli do przodu, o tym co sie stanie kiedy nagle ludzie zaczną chorować przez powikłania wywolane szczepieniem. Wszyscy tylko hurr durr bo koncerty!! dlaczego NIKT nie mysli "zaszczepie się bo chce byc zdrowy" tylko "zaszczepie sie bo chce isc na koncert / jechac na wakacje " przeraża mnie takie myslenie !! ludzie są szantażowani ze jesli sie nie zaszczepisz to tego i tamtego Ci nie wolno. Gdyby ta szczepionka była bezpieczna to nie trzeba bylo by nikogo zmuszac
, ludzie sami by o nią prosili!
Rozwiń wszystkie komentarzy