3-latek nie może być rehabilitowany z powodu ciągnącej się kwarantanny: "Czy to jest zgodne z prawami dziecka?"

Uwaga! TVN: Rodzice tygodniami siedzą z dziećmi na kwarantannie
Redakcja programu Uwaga! TVN postanowiła skontaktować się z rodzicami, których pociechy kierowane są na kwarantannę. Często kolejną z rzędu. Wśród takich dzieci jest między innymi 3-letni Bruno, który z powodu przedłużającej się izolacji nie może być rehabilitowany. - Obecne przepisy izolacyjno-kwarantannowe są już anachroniczne - ocenia dr Paweł Grzesiowski.

Uwaga! TVN. Z kwarantanny na kwarantannę

Bruno, Tymek i Julek przez kwarantannę ponad miesiąc nie wychodzili z domu. Najstarszy chłopiec jest uczniem drugiej klasy szkoły podstawowej, 6-letni Tymek jest przedszkolakiem, a 3-letnim Brunonem zazwyczaj opiekuje się niania i 5 razy w tygodniu chłopiec ma rehabilitację.

- Z jednej kwarantanny wpadliśmy w drugą. Po próbie rozmowy z sanepidem, żeby to odkręcić, okazało się, że nie ma takiej opcji – ubolewa Joanna Osłowska, mama chłopców.

- Sama jestem zaszczepiona i nie mam kwarantanny. Ale ze względu na dzieci, mogę wyjść z domu, tylko wtedy jak jest mąż – dodaje pani Joanna.

Podczas kolejnej kwarantanny najstarszy i najmłodszy syn pani Joanny nie mieli objawów COVID-u, ich matka próbowała, więc skrócić czas zamknięcia dzieci, wykonując testy. Niestety, sanepid nie wyraził zgody na wcześniejsze wyjście z kwarantanny. Nie uwzględniono nawet tego, że 3-letni Bruno powinien być rehabilitowany.

- Testy możemy wykonać dopiero po 10 dniach kwarantanny. Boję się, że odsiedzimy teraz w domu, ale oni pójdą do szkoły, czy do przedszkola i znów przyciągną stamtąd kwarantannę, bo ktoś miał z kimś kontakt. I cała klasa, czy cała grupa z przedszkola, trafi na kwarantannę – mówi pani Joanna. I dodaje: - Najbardziej boli to, że tracimy rehabilitację syna. Tu nie ma żadnej chęci współpracy, bo inspektor z sanepidu odpisał mi, że rehabilitacja nie jest powodem do zdjęcia kwarantanny.

Pani Joanna, nie godząc się na brak możliwości skrócenia kwarantanny synów, złożyła skargę do Rzecznika Praw Dziecka.

- Warto, żeby się temu przyjrzał. Żeby określił na ile takie zatrzymywanie w domach dzieci, które nie mają objawów, jest naprawdę konieczne. Czy to jest w ogóle zgodne z prawami dziecka, prawami człowieka? – zastanawia się Osłowska.

"Dzieci bardzo cierpią"

Kwarantanna jest najdotkliwsza dla dzieci poniżej 12. roku życia, dla których nie było dotąd szczepionki przeciwko COVID. Dzięki zaszczepieniu, nawet podczas zawieszenia zajęć przedszkolnych czy szkolnych, mogłyby przynajmniej wychodzić z domu.

- W ciągu ostatniego roku przeszliśmy około ośmiu kwarantann. Dzieci bardzo cierpią z tego powodu, bo nie mogą wychodzić. Nie rozumieją tego, bo mają pięć i siedem lat – mówi Anna Ronowska. I dodaje: - Marzeniem mojego syna jest spędzić święta z rodziną, bo w zeszłym roku mogli jedynie pomachać babci przez szybę. Dlatego naszym sposobem na przedświąteczny czas jest to, że zostawimy dzieci w domu, żeby mieć pewność, że nie trafią na kwarantannę z kontaktu, bo wiąże się to z tym, że zostaną na święta.

Skrócenie kwarantanny?

Zdaniem dr. Pawła Grzesiowskiego, jeżeli robilibyśmy częściej testy, to można byłoby myśleć o skracaniu kwarantanny.

- Wręcz można by zaniechać tej izolacji, robiąc regularnie testy, na przykład co 48 godzin, ponieważ zastępuje to element izolacji. Skoro wiemy, że test jest ujemny, to znaczy, że ktoś jest zdrowy i może wyjść z domu. Trzymanie go zatem w domu, w oczekiwaniu na ewentualne zachorowanie, a mając w ręku narzędzie, jakim są testy, wydaje się anachroniczne – uważa pediatra i wirusolog.

Kilka dni temu redakcja Uwagi! zapytała widzów, jak przebiega kwarantanna w przypadku ich dzieci. Odzew był spory. Pani Sandra ze Szczecina, która wychowuje troje dzieci połączyła się z nami online.

- Dzieci są już trzeci tydzień na kwarantannie, bez dostępu do nauki, bo nie ma zdalnej nauki – ubolewa Sandra Tomaszewska. I dodaje: - Córka chodzi do drugiej klasy i w tym wypadku to już jest w ogóle dramat. Mam co trzy dni z nią kryzys. Musiałam ściągnąć męża z zagranicy, żeby mi pomógł. Przyjechał z Niemiec, bo mnie to fizycznie i psychicznie już przerosło.

Frustracja zamienia się w złość

- Pandemia trwa już tak długo, że nawet dzieciaki w najmłodszych klasach reagują na kwarantannę frustracją. Szczególnie w sytuacjach, kiedy one same nie są chore, kiedy nie mają objawów infekcji. I ta frustracja i brak zrozumienia często objawia się w złości – mówi psycholog Bartosz Neska.

- Mamy dwa pokoje, a jest trzech synów. Widzę jak ciężko jest im ze sobą wytrzymać, nie mają, gdzie się podziać. Jest dużo kłótni, niepotrzebnego krzyku. Każdemu z nas się zbiera i w pewnym momencie wychodzi, a nie mamy jak tego spożytkować na zewnątrz – zwraca uwagę pani Joanna.

O wielokrotnych kwarantannach napisała do redakcji również mama dwójki dzieci z województwa lubelskiego: - Co się wyrabia w tych szkołach, to jakiś cyrk. Nauczyciele zaszczepieni chorują, dzieci zdrowe siedzą na kwarantannach. Proponuję zamknięcie szkół i powrót po feriach. Moje dzieci już wariują w domu, a ja z nimi! Wyjść nie można, chociaż wszyscy zdrowi (jesteśmy ozdrowieńcami, przechodziliśmy zakażenie wiosną). Kontaktu z innymi dziećmi nie mogą mieć, zostaje tylko życie online.

Dzieci do babci? Nie da rady

Próba telefonicznego kontaktu poprzez infolinię sanepidu wymaga cierpliwości. Po 15 minutach oczekiwania wciąż nikt nie odbierał. Łatwiej uzyskać informację za pośrednictwem czatu w internecie na stronie gov.pl. Tam dowiedzieliśmy się, że zanim rozpocznie się kwarantanna, jest możliwość zmiany miejsca pobytu dziecka. Dla zapracowanych rodziców pozostawienie malucha np. pod opieką babci byłoby bardzo wygodne. Jednak rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego wyjaśnił nam, że zgłoszenie zmiany miejsca pobytu na czas kwarantanny przewidziane jest jedynie w przypadku błędu w adresie. Kwarantanna dziecka z zasady powinna odbywać w miejscu zamieszkania.

"Nigdy nie wiemy, jak będzie wyglądał dzień"

Dyrektor warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 103 w dniu nagrania naszego programu musiała zawiesić zajęcia dwóch klas.

- To wszystko wygląda ładnie w opisie procedur, a zupełnie inaczej w realizacji. Ile czasu może zająć dyrektorowi wydzwanianie, próba kontaktu 409 razy z sanepidem? – pyta Danuta Kozakiewicz. I dodaje: - Tam gdzie możemy uniknąć izolacji, wykonując tak niewielki gest, jak sprawdzenie, czy dziecko jest bezpieczne, to róbmy to. Jeżeli będziemy to robić, to my będziemy mogli robić bezpieczne nauczanie stacjonarne. W tej chwili jest chaos, bo nigdy nie wiemy, jak będzie wyglądał dzień.

Zdaniem dr. Pawła Grzesiowskiego, nie tylko testy mogłyby zwalniać dzieci z kwarantanny, ale również badanie poziomu przeciwciał, gdzie wysoki wskaźnik dawałby status ozdrowieńca i tym samym zwalniał z kwarantanny.

- Obecne przepisy izolacyjno-kwarantannowe są już anachroniczne w stosunku do nowego wariantu wirusa, ale też do szerokiej dostępności nowoczesnych testów. Te zalecania, informacje eksperckie, które stały u podłoża poprzednich przepisów, już się zmieniły. Należy te przepisy aktualizować - zaznacza.

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas