15 czerwca świętujemy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się starsi ludzie. My postanowiliśmy przypomnieć, jak ważna dla seniorów jest aktywność fizyczna. O treningu dla osób chorych na Parkinsona opowiedzieli nam Wojciech Wiertel, trener sportów walki oraz Lidka Wiśniewska, uczestniczka zajęć Rock Steady Boxing.
Aktywność fizyczna pomaga walczyć z Parkinsonem
Aktywność fizyczna jest ważna dla każdej starszej osoby, ale w szczególności dla tych osób, które walczą z Parkinsonem. Z tego względu Wojciech Wiertel zorganizował zajęcia dla chorych seniorów nazywane - Rock Steady Boxing. Treningi są darmowe i odbywają się w sekcji kickboxingu AZS AWF na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
- Zajęcia prowadzę według amerykańskiej metody, której zadaniem jest pomaganie chorym na Parkinsona. Boks został wybrany przez Amerykanów na podstawie porównania 60 dyscyplin olimpijskich pod różnym kątem: wytrzymałości, szybkości, siły itd. Okazało się, że boks jest taką dyscypliną, która angażuje najwięcej ludzkich zmysłów. Zmusza nas do największego wysiłku – powiedział trener.
Jak wyglądają zajęcia? Trener powiedział, że nie różnią się od tradycyjnego treningu boksu. Oczywiście uczestnicy nie rozgrywają sparingów, boksują w rękawice trenerów, w worki oraz ćwiczą z różnymi przyrządami.
Aktywny senior
Pani Lidka Wiśniewska boks trenuje już od 2 lat. Jak przyznała, sport pomaga jej uporać się z chorobą, wpływa na stabilizację i równowagę. Jak trafiła na treningi? - Przypadków nie ma. Spotkałam na rehabilitacji panią Karolinę, okazało się, że to córka pana Wojciecha. Od razu podała mi adres i kazała wybrać się na zajęcia - opowiedziała. Początkowo kobieta miała obawy związane z uprawianiem tej dyscypliny sportu. Dziś nie żałuje, że spróbowała.
- Bardzo mi się to podoba, a ćwiczenia bardzo mi pomagają. Teraz jestem zachwycona, nie wyobrażam sobie nie pójść tam i nie spotkać się z całą grupą – dodała kobieta.
Trener zapewnił, że wszelkie ćwiczenia dostosowane są do możliwości uczestników. Na treningu bowiem pojawiają się seniorzy z różnymi problemami. Natężenie zdań jest więc indywidualnie dobierane.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Seniorzy długo czekali na tę chwilę, ale szczepionek brakuje. "Mamy zajęte wszystkie miejsca"
Autor: Nastazja Bloch