Newsy

Będzie czternasta emerytura. Kto jest uprawniony i kiedy seniorzy otrzymają pieniądze? 

Seniorka z portfelem w dłoni

Peter Dazeley/Getty Images

Newsy

Będzie czternasta emerytura. Kto jest uprawniony i kiedy seniorzy otrzymają pieniądze? 

Seniorka z portfelem w dłoni

Peter Dazeley/Getty Images

Czternasta emerytura trafi do portfeli seniorów. Sejm w czwartek uchwalił ustawę w sprawie tego świadczenia. Szacuje się, że dodatkowe pieniądze otrzyma ok. 9,1 mln osób. Kiedy środki zostaną wypłacone? 

Sejm uchwalił w czwartek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie jesienią otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Ile będzie wynosiło podstawowe świadczenie? 

Czternasta emerytura w 2021. Kto jest uprawniony?

Przyjęcie przez Sejm ustawy o tzw. czternastej emeryturze to bardzo dobra wiadomość dla polskich emerytów, których bezpieczeństwo finansowe jest niezwykle ważne – oceniła w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Czternasta emerytura to ogromne wsparcie dla dużej grupy emerytów i rencistów – ma ona trafić do 9,1 mln osób – podkreśliła Maląg. Dodała, że koszt wypłaty świadczenia szacowany jest na 11,4 mld zł.

- Tutaj, w przeciwieństwie do trzynastej emerytury, występuje kryterium dochodowe 2900 zł brutto. Co ważne, stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę, a więc świadczenie będzie zmniejszane o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł – wyjaśniła minister, zwracając uwagę, że to "pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do czternastej emerytury".

Waloryzacja i wypłaty czternastej emerytury

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Maląg nawiązała również do przyjęcia w czwartek przez Sejm nowelizacji ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Oznacza to – wyjaśniła szefowa MRiPS – że świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną od marca 2021 r. o wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 50 zł.

- I tak najniższe świadczenia zostaną podwyższone odpowiednio do 1250 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej oraz do 937,50 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – dodała.

Renty i emerytury w Polsce 

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Zobacz wideo: Senior pomaga seniorom

Zobacz też:

Składki ZUS dla firm w górę. Ile zapłacą przedsiębiorcy? 

Pfizer zapowiada zwiększenie dostaw szczepionek przeciw COVID-19. "Wrócimy do pierwotnego harmonogramu"

Na ubrania i buty wydaliśmy ponad 20 proc. mniej. "Nowa rzeczywistość wpłynęła na zwyczaje zakupowe"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
72
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0