Koronawirus

Seniorzy długo czekali na tę chwilę, ale szczepionek brakuje. "Mamy zajęte wszystkie miejsca"

Koronawirus

Seniorzy długo czekali na tę chwilę, ale szczepionek brakuje. "Mamy zajęte wszystkie miejsca"

25 stycznia wystartowały szczepienia dla seniorów przeciw COVID-19. Narodowy program skierowany jest dla grup 70 + i 80+, które szczepionkę otrzymywać będą w ponad 5 tys. punktach w całym kraju. Filip Chajzer odwiedził jedną z warszawskich przychodni, żeby sprawdzić, jak sytuacja wygląda na miejscu. 

Szczepienia przeciwko COVID-19 wystartowały w Polsce 27 grudnia 2020 r. i w pierwszej kolejności obejmowały pracowników służby zdrowia. Dzisiaj z kolei zaczęły się szczepienia dla ludzi powyżej 70. roku życia. Są one dobrowolne, a zapisy na nie ruszyły 15 stycznia w grupie 80+, a 22 stycznia w grupie 70+.

Szczepienia seniorów przeciwko COVID-19

Nasz reporter udał się do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego na warszawskim Żoliborzu. W rozmowie z dyrektorką placówki, Małgorzatą Załawą-Dąbrowską, omówił przygotowania do szczepień dla seniorów. Na ten konkretny punkt przypada tylko 30 szczepionek tygodniowo

- Nie jest to dużo, jesteśmy przygotowani w 4 przychodniach do minimum 180 szczepień tygodniowo - usłyszeliśmy od dyrektorki placówki. 

Jak przygotować się do szczepienia przeciwko COVID-19?

Kiedy już uda nam się dostać na szczepienie, warto dobrze się do niego przygotować. Szczególną uważność powinni zachować seniorzy. 

- Pacjent nie powinien być na czczo. Powinien być po lekkim posiłku. Powinien wziąć normalnie wszystkie leki, które bierze w procesie swojego leczenia. Musi wziąć ze sobą dowód osobisty. Będzie trzeba także wypełnić ankietę, dlatego warto wziąć okulary - mówiła nam dr Małgorzata Zaława-Dąbrowska.

- W tej chwili mamy zajęte wszystkie miejsca dla 80 plus i 70 plus, ale jest ciągle możliwość rejestracji. Jeśli ktoś nie będzie mógł przyjść na szczepienie, dobrze, żeby to zgłosił - dodała. 

Seniorzy czują się bezpieczniej

Filip Chajzer porozmawiał także z seniorami, którzy wyczekują na swoją kolej. Jak sami przyznają, bezpieczeństwo i zadbanie o własne zdrowie to dla nich podstawa. 

- Telefonicznie udało mi się zapisać i jestem szczęśliwa, bo chcę jak najszybciej się zaszczepić. Każda osoba 70 plus powinna skorzystać z tej oferty - powiedziała jedna z kobiet w rozmowie z Filipem Chajzerem. 

- Każdy, kto chce dłużej żyć i być zdrowy powinien to zrobić. Jest spora panika przed zachorowaniem i powikłaniami. Spotykam się z różnymi zdaniami, niektórzy moi znajomi chcą się szczepić, a inni uważają to za bzdurę - dodała. 

Na swoją kolej czekają także inni seniorzy. Reporter porozmawiał z małżeństwem o emocjach towarzyszących przy zapisaniu się na szczepienia. 

- My mieliśmy dwa podejścia, bo mąż jest 80 plus, a ja 70 plus. Mąż będzie szczepiony w lutym, a ja w marcu. To ulga. Zawsze trzeba się szczepić - usłyszeliśmy. 

- To była nasza wspólna decyzja. Ale też sugestia dzieci, które oferowały swoją pomoc - dodali seniorzy. 

Powikłania po szczepionce na COVID-19

W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce na koronawirusa. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej. 

- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych szczepionek - powiedział niedawno w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Drąg .

- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Reporter: Filip Chajzer
Co sądzisz o tym artykule?
87
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0