Szczepienia przeciwko COVID-19 wystartowały w Polsce 27 grudnia 2020 r. i w pierwszej kolejności obejmowały pracowników służby zdrowia. Dzisiaj z kolei zaczęły się szczepienia dla ludzi powyżej 70. roku życia. Są one dobrowolne, a zapisy na nie ruszyły 15 stycznia w grupie 80+, a 22 stycznia w grupie 70+.
Szczepienia seniorów przeciwko COVID-19
Nasz reporter udał się do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego na warszawskim Żoliborzu. W rozmowie z dyrektorką placówki, Małgorzatą Załawą-Dąbrowską, omówił przygotowania do szczepień dla seniorów. Na ten konkretny punkt przypada tylko 30 szczepionek tygodniowo .
- Nie jest to dużo, jesteśmy przygotowani w 4 przychodniach do minimum 180 szczepień tygodniowo - usłyszeliśmy od dyrektorki placówki.
Jak przygotować się do szczepienia przeciwko COVID-19?
Kiedy już uda nam się dostać na szczepienie, warto dobrze się do niego przygotować. Szczególną uważność powinni zachować seniorzy.
- Pacjent nie powinien być na czczo. Powinien być po lekkim posiłku. Powinien wziąć normalnie wszystkie leki, które bierze w procesie swojego leczenia. Musi wziąć ze sobą dowód osobisty. Będzie trzeba także wypełnić ankietę, dlatego warto wziąć okulary - mówiła nam dr Małgorzata Zaława-Dąbrowska.
- W tej chwili mamy zajęte wszystkie miejsca dla 80 plus i 70 plus, ale jest ciągle możliwość rejestracji. Jeśli ktoś nie będzie mógł przyjść na szczepienie, dobrze, żeby to zgłosił - dodała.
Seniorzy czują się bezpieczniej
Filip Chajzer porozmawiał także z seniorami, którzy wyczekują na swoją kolej. Jak sami przyznają, bezpieczeństwo i zadbanie o własne zdrowie to dla nich podstawa.
- Telefonicznie udało mi się zapisać i jestem szczęśliwa, bo chcę jak najszybciej się zaszczepić. Każda osoba 70 plus powinna skorzystać z tej oferty - powiedziała jedna z kobiet w rozmowie z Filipem Chajzerem.
- Każdy, kto chce dłużej żyć i być zdrowy powinien to zrobić. Jest spora panika przed zachorowaniem i powikłaniami. Spotykam się z różnymi zdaniami, niektórzy moi znajomi chcą się szczepić, a inni uważają to za bzdurę - dodała.
Na swoją kolej czekają także inni seniorzy. Reporter porozmawiał z małżeństwem o emocjach towarzyszących przy zapisaniu się na szczepienia.
- My mieliśmy dwa podejścia, bo mąż jest 80 plus, a ja 70 plus. Mąż będzie szczepiony w lutym, a ja w marcu. To ulga. Zawsze trzeba się szczepić - usłyszeliśmy.
- To była nasza wspólna decyzja. Ale też sugestia dzieci, które oferowały swoją pomoc - dodali seniorzy.
Powikłania po szczepionce na COVID-19
W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce na koronawirusa. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej.
- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych szczepionek - powiedział niedawno w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Drąg .
- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
- Anna Gzyra pokazała nam swoje miejsce na ziemi. "Wierzymy, że święta Bożego Narodzenia 2021 spędzimy tutaj"
- Marta Żmuda Trzebiatowska i Kamil Kula wspierają WOŚP. Aktor wystawił unikatową figurkę: "Aktualna kwota to ponad 10 tys. zł"
- Ich przebój znają wszyscy. Dziś rockmeni z zespołu Europe prowadzą normalne życie. "Wyprowadzam psy i wychowuję dzieci"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Filip Chajzer