Media społecznościowe mają ogromny wpływ na internautów, szczególnie na młode osoby. To właśnie one są najbardziej podatne na to, co zobaczą w sieci. Oglądanie wyidealizowanych sylwetek zaburza postrzeganie ich wyglądu. Młodzież, która miała myśli samobójcze, początek swoich problemów upatruje w korzystaniu z Instagrama.
Instagram jest toksyczny dla młodych osób
Facebook przez trzy lata prowadził badania nad wpływem Instagrama na odbiorców. Wyniki okazały się szokujące. Amerykański dziennik "Wall Street Journal" dotarł do wewnętrznej komunikacji firmy, w której przekazano, iż aplikacja służąca do publikowania zdjęć jest szkodliwa dla milionów młodych użytkowników, a zwłaszcza dla dziewcząt. Korzystanie z Instagrama negatywnie wpływa na postrzeganie ich wizerunku.
- 32 proc. nastolatek twierdzi, że kiedy czują się źle ze swoim ciałem, Instagram pogarsza ich samopoczucie. (...) Porównania na Instagramie mogą zmienić sposób, w jaki młode kobiety postrzegają i opisują siebie - przekazano w raporcie Facebooka, do którego dotarli dziennikarze. W przypadku chłopców aplikacja sprawiła, że 14 proc. z nich również czuło się gorzej.
Ponadto w jednej z prezentacji pojawiła się informacja, iż u 13 proc. użytkowników brytyjskich i 6 proc. użytkowników amerykańskich, którzy mieli myśli samobójcze, chęć odebrania sobie życia pojawiła się w wyniku korzystania z Instagrama.
Kto używa Instagrama?
Jak podaje "Wall Street Journal", ponad 40 proc. użytkowników Instagrama ma 22 lata i mniej. W samych Stanach Zjednoczonych około 22 mln nastolatków loguje się do aplikacji codziennie i spędza tam średnio o połowę więcej czasu niż na Facebooku.
Co więcej, właściciele Instagrama nie zamierzają poprzestać na rozwijaniu swojej aplikacji. To właśnie w młodych odbiorcach upatrują sukces tego medium. Według "WSJ" Facebook obecnie pracuje nad nową wersją Instagrama, która ma być skierowana dla dzieci poniżej 13. roku życia.
Zobacz także:
- Dorota Szelągowska szczerze o trzecim małżeństwie. "Bardziej celebrowałam rozwód niż ślub"
- Dorota Gardias w szczerym wywiadzie o chorobie nowotworowej. "Najpierw pojawiła się ogromna panika"
- Jo Nesbø powraca z nową książką. "To opowiadania inne niż wszystkie"
Zobacz wideo: Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Ridofranz/Getty Images