"Ciąża nie chroni przed żadnym rakiem". Dlaczego u przyszłych mam nie wykonuje się USG piersi?

Dzień Dobry TVN
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Choroba może rozwinąć się także u kobiet w ciąży. Niestety lekarze rzadko zlecają badania profilaktyczne przyszłym mamom, a to właśnie proste USG pozwala wcześnie wykryć i pokonać raka. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Jakubem Rzepką, ginekologiem i onkologiem.

Ciąża nie chroni przed rakiem

Ewa Bogacka-Konik i Adam Konik po dwunastu latach starań w końcu mieli zostać rodzicami. Niestety ich radość nie trwała długa. Badanie USG wykazało, że kobieta choruje na raka piersi. Pani Ewa z pomocą Fundacji Rak and Roll trafiła do Centrum Onkologii w Warszawie, gdzie przeszła dwie operację oraz przyjmowała chemię. Leczenie okazało się skuteczne. Pani Ewa jest zdrowa i urodziła pięknego chłopca.

Takich historii, jak pani Ewy jest wiele, ale nie wszystkie kończą się happy endem. Wśród lekarzy wciąż żywe jest przekonanie, że "ciąża chroni przed rakiem" i wykonywanie USG piersi u kobiet, które spodziewają się dziecka, nie ma najmniejszego sensu. Tymczasem statystyki mówią coś innego.

- Ciąża nie chroni przed żadnym rakiem. Rak piersi u kobiet ciężarnych występuje równie często co u tych, które nie spodziewają się dziecka. Jest to problem, który narasta - mówiła w rozmowie z naszą reporterką prof. dr hab. n. med. Aneta Olejek, ginekolog ze Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.

Historia pani Ewy stała się inspiracją dla kampanii "Ciąża nie chroni przed rakiem". Jej pomysłodawcy wystosowali apel do resortu zdrowia, aby wszystkie kobiety, które spodziewają się dziecka, miały w pierwszym trymestrze ciąży wykonywane - bezpłatne - USG piersi.

Dlaczego u kobiet w ciąży nie wykonuje się badania USG piersi?

W ocenie dr. Jakuba Rzepki niewykonywanie badania USG u kobiet w ciąży to pokłosie wciąż obowiązujących, starych zaleceń.

- Jeszcze kilka lat temu tylko 10 proc. wszystkich ciężarnych stanowiły kobiety po 35. roku życia. Dzisiaj to już ponad 20 proc. Trzeba pamiętać, że ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych rośnie wraz z wiekiem, dlatego trzeba iść z postępem i wykonywać takie badania - mówił w Dzień dobry TVN dr Jakub Rzepka, ginekolog i onkolog.

A czy sama ciąża może się przyczynić do rozwoju nowotworu?

- W czasie ciąży układ immunologiczny jest wyciszony. Jeśli w ciele kobiety są już jakieś zmiany nowotworowe ich wzrost może przyspieszyć. Bardzo często zdarza się, że w tym szczególnym czasie zarówno kobiety, jak i lekarze niektóre dolegliwości zrzucają właśnie na ciążę - dodał specjalista.

Całą rozmowę z ekspertem zobaczycie w naszym wideo:

Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

ADHD u dorosłych kobiet. "Przepłakałam wiele nocy"

Borys Szyc i Justyna Nagłowska świętują roczek syna. "Dziękuje kochanie za ten cud, który wydałaś na świat"

Wyznanie Pauliny Młynarskiej o mastektomii zachęciło inne kobiety do opowiedzenia swoich historii. "Chce się wyć"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marta Buchla

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!